Wrocław: ogłoszono rok pamięci o prof. Ludwiku Hirszfeldzie

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 17:00

W 60. rocznicę śmierci i 130. urodzin ogłoszono rok pamięci o prof. Ludwiku Hirszfeldzie. Obchody potrwają od czerwca 2014 r. przez 12 miesięcy i mają przybliżyć postać i dorobek tego wybitnego naukowca, lekarza, twórcy polskiej szkoły immunologicznej.

Organizatorem obchodów jest Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, którego twórcą był prof. Hirszfeld w 1952 r.

Do akcji włączyła się również Rada Miejska Wrocławia, Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego, Ośrodek Pamięć i Przyszłość, Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak powiedział w rozmowie z PAP pomysłodawca obchodów prof. Janusz Boratyński z IIiTD PAN we Wrocławiu, impulsem do zorganizowania obchodów był kontrowersyjny artykuł opublikowany w 2013 r. w niemieckim tygodniku "Der Spiegel" nt. badań prof. Hirszfelda.

Boratyński ocenił, że w "Der Spiegel" ukazał się "szkalujący artykuł przypisujący prof. Hirszfeldowi funkcję propagatora rasizmu".

- Profesor był badaczem zaangażowanym w poznawanie natury grup krwi i stąd Niemcy wysnuli tezę, którą zaczęli nagłaśniać. Nasze protesty nic nie dały - ukazały się tylko krótkie opinie w internetowym anglojęzycznym wydaniu tygodnika. Nasza bezsilność zmobilizowała mnie do działania. Postanowiłem, że najlepszą odpowiedzią będzie wydanie w języku niemieckim autobiograficznej książki Hirszfelda pt. "Historia jednego życia" - powiedział pomysłodawca obchodów.

W ramach obchodów zaplanowano m.in. konferencję naukowo-historyczną, adresowaną do specjalistów, ale przede wszystkim działania popularyzujące postać i dorobek naukowca. Zostanie nakręconych 10 krótkich filmów z udziałem znanych postaci, które będą opowiadać o Hirszfeldzie.

We wrocławskich tramwajach i autobusach przez cały rok mają być też wyświetlane na specjalnych ekranach "Myśli prof. Hirszfelda".

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum