Wrocław: nie zabraknie kasy dla tych, którzy chcą walczyć ze smogiem

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2017 08:40

Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia zachęca wrocławian, by dzięki dofinansowaniu wymieniali stare ogrzewanie. To jeden z elementów walki ze smogiem. Wiceprezydent zapewnia, że pieniędzy wystarczy dla wszystkich chętnych.

Wrocław: nie zabraknie kasy dla tych, którzy chcą walczyć ze smogiem
Żaden wniosek o dofinansowanie wymiany ogrzewania nie zostanie rozpatrzony negatywnie - zapewnia wiceprezydent Wrocławia. Fot. PTWP

Przykładem dla Wrocławia jest Kraków, który w opinii Adamskiego wskazał dobry kierunek w walce ze smogiem. Jego zdaniem najpierw rząd musi zapewnić program osłonowy dla osób, które zdecydują się na wymianę pieca, a później będą miały wyższe niż dotąd rachunki za ogrzewanie. Jak dotąd działania rządu kończyły się na zapowiedziach - podaje Gazeta Wyborca. 

Środków z rządowego programu "Kawka" - w ramach którego można zamienić węglowy piec i kotłownię na ekologiczne ogrzewanie - może być w tym roku za mało. W 2017 r. do wykorzystania jest 12 mln zł. Jeśli jednak będzie więcej wniosków, jak zapewnia Adamski, zostaną one zrealizowane. Żaden nie zostanie rozpatrzony negatywnie. Miasto szuka nowych rozwiązań i źródeł finansowania.

Za smog we Wrocławiu odpowiada przede wszystkim spalanie niskiej jakości węgla i śmieci. W mieście od 1990 r. zostało wymienionych 40-50 tys. pieców węglowych. Pozostało jeszcze ok. 30 tys. pieców i kotłów węglowych.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum