Wrocław: napisały petycję do samorządu. Chodzi o przepełnione porodówki

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2019 08:53

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją o lepszą opiekę okołoporodową we Wrocławiu. Jej autorki zwracają uwagę na zamykanie porodówek w czasie wakacji i wynikające z tego faktu problemy z ich dostępnością.

Wrocław: napisały petycję do samorządu. Chodzi o przepełnione porodówki
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obecnie w mieście działają jedynie dwie z czterech dotychczasowych porodówek. Przyczyną jest brak lekarzy i prowadzone prace remontowe. Działające oddziały położnicze pękają w szwach, dlatego lekarze odsyłają rodzące do lecznic w innych miejscowościach - informuje Gazeta Wyborcza.

Autorki petycji do władz samorządowych podkreślają, że problem przeciążenia oddziałów położniczych wraca co roku w okresie wakacji.

"Od lat we Wrocławiu funkcjonują zaledwie cztery publiczne porodówki na ponad 600 tysięcy mieszkańców. W obliczu dynamicznego rozwoju naszego miasta coraz częściej kobiety rodzące są stawiane w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych - szczególnie w przypadku zamykania oddziałów - kiedy to z powodu braku miejsc rodząca jest odsyłana do kolejnych placówek bez pewności, że zostanie przyjęta" - czytamy w petycji.

"Jest to sytuacja przysparzająca niepotrzebnego stresu w ostatnich tygodniach ciąży, mogąca mieć poważny wpływ na przebieg porodu, ale również narażająca pacjentki na bycie pozostawionymi bez żadnej opieki ginekologiczno-położniczej podczas porodu" - czytamy dalej.

Autorki pisma zaznaczają, że w przepełnionych placówkach jakość opieki okołoporodowej jest znacząco niższa ze względu na warunki lokalowe, a przede wszystkim na przeciążenie personelu. 

Więcej: gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum