Wrocław: kosmetyczki i wizażyści w szpitalach

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2017 21:19

Fundacja "Piękniejsze Życie" szuka wolontariuszy gotowych prowadzić zajęcia w szpitalach. Zasady są proste: szpital udostępnia salę, w której przez dwie godziny kosmetyczki lub wizażyści (kobiety i mężczyźni) prowadzą bezpłatne warsztaty pielęgnacji i makijażu dla pacjentek chorych na raka.

Wrocław: kosmetyczki i wizażyści w szpitalach
Fundacja "Piękniejsze Życie" szuka wolontariuszy gotowych prowadzić zajęcia dla kobiet chorych na raka. Fot. Archiwum

W zajęciach prowadzonych przez wolontariuszy zajmujących się wizażem lub pielęgnacją skóry bierze udział 10 pacjentek chorych na raka. Każda z nich dostaje zestaw kosmetyków, których używa podczas zajęć, ucząc się, krok po kroku, jak ukryć widoczne efekty uboczne leczenia.

Fundacja działa we Wrocławiu od 2014 r., prowadząc warsztaty w Dolnośląskim Centrum Onkologii , Wojskowym Szpitalu Klinicznym, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym i Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Sam program powstał w Stanach Zjednoczonych w 1989 r. z inicjatywy amerykańskiego onkologa Eda Kavanaugh. Jedna z jego pacjentek po ciężkiej chemioterapii straciła włosy, pogorszył się stan jej skóry i radykalnie spadła samoocena. Odmawiała dalszego leczenia, mimo że wyniki były obiecujące.

Po konsultacji z psychologami onkolog zaprosił wizażystów, którzy zadbali o pacjentkę do tego stopnia, że nie tylko poprawił się jej komfort fizyczny (skóra przestała piec), ale przede wszystkim odzyskała wiarę w siebie. Wyszła z depresji, powróciła, z sukcesem, do leczenia.

Czytaj: www.wroclaw.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum