Wrocław: kolejna wystawa wypreparowanych ludzkich ciał

Autor: Polska, RZ/Rynek Zdrowia • • 25 września 2015 09:41

Wystawa ludzkich ciał - "Body Worlds" odwiedziła Wrocław. Jej twórcą jest dr Gunther von Hagens, wynalazca techniki plastynacji ludzkich ciał. Na wystawie można obejrzeć około 150 eksponatów.

Wrocław: kolejna wystawa wypreparowanych ludzkich ciał
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Po raz pierwszy wystawę tego typu pokazano w naszym kraju w 2009 roku w Warszawie. Wywołała wówczas sporo kontrowersji, a nawet stołeczny sanepid przeprowadził jej kontrolę, stwierdzając że nie stanowiona zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Prawnicy GIS sprawdzali też, czy nie złamano prawa karnego w zakresie zbezczeszczenia zwłok.

Czytaj także (tekst archiwalny): Wystawa "Bodies... the exhibition" otwarta

Autorem pierwszej tego typu wystawy w Polsce - „Bodies... the exhibition” był dr Roy Glover emerytowany wykładowca anatomii Uniwersytetu Michigan.

Tym razem „Body Words” - z podtytułem "Cykl życia", której twórcą jest dr Gunther von Hagens, wynalazca techniki plastynacji ludzkich ciał, ma podkreślać, że starzeć się zaczynamy tuż po urodzeniu. Rozpoczynają ją eksponaty dotyczące poczęcia i życia płodowego, dalej odwiedzający poznają m.in. ludzki mózg, zmysł wzroku, złożoność naszych szkieletów i siłę mięśni.

Eksponaty, których zgromadzono 150, pokazują narządy chore i zdrowe, jak i całe ciała. Według jej twórców, pozwoli ona na spojrzenie w głąb nas samych. Np. jeden z eksponatów - ludzkie ciało ułożone w pozycji szachisty - pokazuje przebieg nerwów w naszym ciele, a kolejny - postać mężczyzny podzielona na pół, przypominająca skoczka narciarskiego - pozwalająca zobaczyć nie tylko mięśnie, ale i położenie narządów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze