Piotr Doczekalski - PAP/ Rynek Zdrowia | 05-11-2017 22:30

Wrocław: finał akcji "Dar dla Aleppo"

Z udziałem biskupa Aleppo Georgeza Abou Khazena odprawiono w niedzielę w katedrze Jana Chrzciciela we Wrocławiu mszę św. będącą zwieńczeniem akcji "Dar dla Aleppo". W efekcie tego przedsięwzięcia zebrano niemal 1,1 mln zł. Pieniądze przeznaczono na potrzeby szpitala w Aleppo.

Pieniądze przeznaczono na potrzeby szpitala w Aleppo Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Akcję "Dar dla Aleppo" zainicjowały na początku marca 2017 r. cztery Kościoły chrześcijańskie z Dolnego Śląska: katolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny i greckokatolicki. Zaangażowały się w nią, oprócz dolnośląskich władz wojewódzkich i samorządowych, również najważniejsze w regionie instytucje kultury, edukacji i biznesu.

Zebrano w sumie ponad 1,1 mln zł. Pieniądze przeznaczono na remont i wyposażenie szpitala Św. Ludwika w Aleppo; w tym zakup m.in.: aparatów rentgenowskich, respiratorów, urządzeń do endoskopii, gastroskopii, kolonoskopii i echokardiografii.

Biskup Aleppo Georgeza Abou Khazena dziękując za pomoc podkreślił, że jest ona wyjątkowo cenna, ponieważ udzielana jest na miejscu - w Syrii. - Pozwala ona nam zostać w naszej ziemi - mówił. Wśród katolickich organizacji niosących pomoc Syryjczykom biskup wymienił m.in. Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie oraz Caritas. - Dziękuję też polskiemu rządowi, to jedyny rząd na świecie, który bezpośrednio pomaga Syryjczykom w ich kraju - powiedział hierarcha.

Biskup mówił wiernym zgromadzonym we wrocławskiej katedrze o cierpieniach, jakie są udziałem mieszkańców Aleppo. - Ludzie widzieli, jak na ich oczach giną ich bliscy (…) a miasto zostało straszliwie zniszczone, jest bezrobocie i inflacja - wskazywał hierarcha.

Dodał, że dzięki akcji "Dar dla Aleppo" możliwy był zakup sprzętu dla szpitala Św. Ludwika, który jest prowadzony przez siostry. - Ten szpital jest otwarty dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy, bez względu na wyznanie - zaznaczył.

Biskup wspomniał też projekt "Mleko dla Aleppo" prowadzony przez Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. - Dzięki tej akcji kupiono mleko dla dziesiątków tysięcy dzieci - mówił.

Ks. Waldemar Cisło, przewodniczący polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie, podkreślił, że Dolny Śląsk pokazał, że można porozumieć się w kwestiach dotyczących pomocy potrzebujący bez względu na przynależność partyjną czy wyznanie. - Dzięki naszej pomocy matka może zasnąć nie słysząc płaczącego z głodu dziecka - powiedział ks. Cisło.

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny podkreślił, że pomoc niesiona przez Dolnoślązaków jest pomocą trafiającą do najbardziej potrzebujących. - Nie przekazujemy lodówek, gdzie potrzeba chleba - przekonywał.

Beata Kempa szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oceniła, że "Dar dla Aleppo" to "odrobienie lekcji zadanej przez św. Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę". - Ta forma pomocy, wparcie dla szpitali, jest tam bardzo potrzebne - dodała.

Po mszy św. w katedrze Jana Chrzciciela odbył się koncert "W hołdzie męczennikom XXI w." z udziałem Wrocławskiej Orkiestry Symfonicznej i wrocławskich chórów pod dyrekcją Alana Urbanka. Podczas tego koncertu zaśpiewał m.in. Simon Sammoun, młody Syryjczyk, którego rodzice zginęli podczas wojny. Sammoun studiuje w Polsce.