Wrocław: dawny szpital przy ul. Traugutta w rejestrze zabytków?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 23 lutego 2018 13:00

Opinię, która potwierdza zabytkowy charakter szpitala, wydał Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID). Zgodnie z ekspertyzą kluczowe części szpitala, w tym dwa budynki główne, budynek pogotowia ratunkowego, portiernia z kostnicą, a także izolatka, powinny znaleźć się w rejestrze zabytków.

Zgodnie z ekspertyzą kluczowe części dawnego wrocławskiego szpitala powinny znaleźć się w rejestrze zabytków. Fot. Fotolia

Na wpis nie kwalifikują się tylko trzy budynki położone bezpośrednio przy ul. Traugutta (w tym gmachy ''Elim'' i ''Salem''), które straciły swój zabytkowy charakter.

Do rejestru wpisany nie będzie cały teren, ale cały czas ma obowiązywać wpis do ewidencji zabytków, który chroni go przed dowolną zabudową. Nowe budynki powinny nawiązywać gabarytem do tych historycznych.

Opinia NID jest podstawą merytoryczną do rozstrzygnięcia postępowania, prowadzonego przez wojewódzkego konserwatora zabytków - informuje Gazeta Wyborcza. Budynki do tej pory były ujęte tylko w ewidencji zabytków.

Szpital im. Marciniaka, który był zlokalizowany przy ul. Traugutta, w 2015 r. został przeniesiony na Stabłowice, do nowo wybudowanego budynku. Zespół dawnego ewangelickiego szpitala powstawał od 1852 r., gdy urządzono go w budynku zajazdu ''Pod cesarzem austriackim''. Potem szereg budynków wybudowano już specjalnie dla szpitala. 

Pod koniec października 2017 r. za 21 mln zł cały kompleks kupiła firma AmRest, właściciel KFC, Pizzy Hut, Burger Kinga i Starbucksa. Na razie nie wiadomo, jak go zagospodaruje.

Więcej: www.wroclaw.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum