Wrocław: Gloria Artis dla Tadeusza Kukiza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2013 15:08

Tadeusz Kukiz, lekarz, popularyzator historii i kultury Kresów, został w środę we Wrocławiu odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w liście do uczestników uroczystości podkreślił wybitne osiągnięcia Tadeusza Kukiza w dziedzinie popularyzacji historii i kultury dawnych Kresów Wschodnich.

W efekcie kilkunastoletniej pracy Kukiz zebrał materiał do sześciotomowej publikacji "Madonny Kresowe", która ukazywała się w latach 1997-2002.

Tadeusz Kukiz urodził się w 1932 r. w Dębowicach w województwie tarnopolskim. W 1940 r. jego ojciec został aresztowany przez NKWD i zamordowany w czerwcu 1941 r. w więzieniu we Lwowie. Rodzina, deportowana do Kazachstanu, powróciła do Polski w 1946 r. i zamieszkała na Śląsku Opolskim.

Kukiz ukończył studia medyczne w 1957 r. Przez niemal trzydzieści lat prowadził w Niemodlinie (opolskie) oddział chorób wewnętrznych i kierował kołem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

Działa w Związku Sybiraków oraz Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Poprzez publikacje w czasopismach popularyzuje historię i kulturę Kresów. Szczególnie wiele pracy włożył w zgromadzenie materiałów i opisanie losów kresowych obrazów sakralnych, przywiezionych po II wojnie światowej do Polski. Wyniki tych badań opublikował w serii książek "Madonny Kresowe" oraz "Wołyńskie Madonny".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum