Wrocław: Caritas Polska przekazał pięć łóżek pielęgnacyjnych z 1 proc. podatku

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2019 17:47

Do wrocławskiej Caritas dotarło pięć łóżek pielęgnacyjnych przekazanych przez Caritas Polska. Ze specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego zakupionego z 1 proc. podatku przekazanego Caritas Polska korzystają osoby, które znalazły się w dramatycznej sytuacji i szukają ulgi w cierpieniu - poinformowało PAP w czwartek (25 lipca) biuro prasowe Caritas.

Wrocław: Caritas Polska przekazał pięć łóżek pielęgnacyjnych z 1 proc. podatku
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Sprzęt rehabilitacyjny jest bardzo potrzebny, szczególnie seniorom i ich rodzinom. Codzienna troska o osoby chore, dotknięte cierpieniem jest bardzo wymagająca, ale też często pociąga za sobą wysokie koszty, dlatego każda pomoc jest bardzo potrzebna - tłumaczyła s. Aneta Banyś nadzorująca wypożyczalnię Caritas we Wrocławiu. - Nasza wypożyczalnia ma różnego rodzaju sprzęty rehabilitacyjne i pielęgnacyjne, które są używane za darmo po uiszczeniu kaucji - dodała.

Jak poinformowało biuro prasowe Caritas, w 2018 roku na konto Caritas Polska tytułem wpłat 1 proc. rozliczeń podatkowych PIT wpłynęło za rok 2017 ponad 1,6 mln zł. Środki te pokryły koszty zakupu 615 łóżek, 146 koncentratorów tlenu i 110 ssaków.

- Dzięki przekazanym do Caritas Polska środkom w ramach 1 proc. Polacy pomagają realizować kolejne etapy tworzenia i wyposażania wypożyczalni sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego Caritas dla potrzebujących w całej Polsce - mówił dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki. Zaznaczył, że zakupiony do tej pory ze środków kampanii 1 proc. sprzęt o wartości ponad 14,8 mln zł trafił do 41 diecezjalnych Caritas, w tym do Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Podkreślił też, że w tym czasie zaopatrzono je w 5954 łóżek pielęgnacyjno-rehabilitacyjnych z pilotem, 637 ssaków medycznych, 1105 koncentratorów tlenu oraz inny sprzęt, który jest na wyposażeniu ośrodków rehabilitacyjnych prowadzonych przez Caritas w Polsce. Poza sprzętem ofiarowanym przez Caritas Polska, wrocławska Caritas dysponuje m.in. koncentratorami tlenu, wózkami, balkonikami i chodzikami oraz innym sprzętem medycznym i rehabilitacyjnym.

Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego są prowadzone przez diecezjalne Caritas.

Stanisław Karnacewicz (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum