Wrocław: 60-lecie Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2010 10:59

Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu uroczyście obchodzi w poniedziałek (29 listopada) jubileusz 60-lecia.

Wrocław: 60-lecie Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc

Centrum jest jedyną na Dolnym Śląsku wysokospecjalistyczną placówką świadczącą usługi z zakresu diagnostyki, leczenia i wczesnej rehabilitacji wszystkich grup schorzeń układu oddechowego oraz narządów klatki piersiowej.

DCChP ma bogatą i ciekawą historię. Wprawdzie oficjalnie jego początki sięgają okresu powojennego, ale można przyjąć, że jest kontynuatorem tradycji Szpitala Sióstr Elżbietanek, który w tym miejscu działał już wcześniej przez blisko 50 lat. Budynki szpitalne powstały według projektu Josepha Ebersa w 1896 r. – wraz z klasztorem i kościołem.

Przełomowe w funkcjonowaniu Centrum okazały się lata 2005 i 2006. Wskutek wejścia w życie ustawy z dnia o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych ZOZ-ów możliwe stało się przygotowanie i wdrożenie planu naprawczego.

– Program restrukturyzacji przyczynił się do zmniejszenia zobowiązań z 65 mln zł w 2005 r. do 38 mln w roku 2009. Już w trakcie prowadzenia restrukturyzacji finansowej w 2006 r. Centrum osiągnęło dodatni wynik finansowy, który utrzymało w latach następnych – informuje Halina Kufel, dyrektor DCChP.

Kolejnym wyzwaniem okazało się przyłączenie do DCChP Zespołu Szpitalnego w Obornikach Śląskich (w lipcu 2008 r.). Centrum przejęło wszystkie zobowiązania i należności placówki w Obornikach. Fuzja szpitali pozwoliła na komplementarne uzupełnienie usług medycznych przez nie świadczonych.

Centrum dysponuje 453 łóżkami szpitalnymi oraz  33 łóżkami w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym. W ubiegłym roku hospitalizowano w DCChP 14,1 tys. osób. Na koniec 2009 r. Centrum zatrudniało 802 osoby (780 etatów). 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum