Worki na zwłoki pobudzą wyobraźnię kierowców?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2008 12:42

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce- układając przy drogach czarne worki - zmniejszyć liczbę tragicznych wypadków. To kolejna próba walki z piratami drogowymi. Kolejna, bo tzw. czarne punkty - tablice, na których widniały liczby zabitych i rannych - nie zdały egzaminu. Czy podobnie będzie z czarnymi workami, czy może wpłyną na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego?

Zdania są podzielone. Zwolennicy kolejnego pomysłu GDDKiA przekonują, że mijając takie worki pobudza się wyobraźnia, a wówczas prędkość jest ograniczana. Przeciwnicy krytykują i mówią, że o leżącym przy drodze worku zapomni się po przejechaniu kilku kolejnych kilometrów. Dodają, że mijając worki kierowcy będą się rozpraszać i większą uwagę skupiać właśnie na... czarnych foliach, a nie sytuacji na jezdni.

Jadący we środę drogą krajową nr 1 koło Krośniewic mogli już spostrzec czarne worki i tablice informacyjne: "Zabici piesi: 1966", "Nadmierna prędkość: 1749", "Ofiary alkoholu: 774", "Zabite dzieci: 336". Nad hasłami napis – "Drogowy zegar śmierci".

To dane wypadków z ubiegłego roku. W sumie w 2007 r. na drogach zginęły 5583 osoby, a ponad 63 tys. zostało rannych. Każdego roku liczba zabitych na polskich drogach wzrasta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum