Wolontariusze z Poznania pomogli głuchoniemym dzieciom w Kamerunie

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 17 maja 2019 08:14

Z Kamerunu wrócili do Poznania uczestnicy wyprawy wolontariuszy zaangażowanych w projekt "Protetyk słuchu w Afryce", przygotowany wspólne przez Diecezję Tarnowską oraz Fundację Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio".

Wolontariusze z Poznania pomogli głuchoniemym dzieciom w Kamerunie
Uczestnicy projektu "Protetyk słuchu w Afryce"; FOT. Redemptoris Missio

Udział w tej wyprawie wzięli pracownicy Zakładu Protetyki Słuchu Katedry Biofizyki Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu: dr hab. Dorota Hojan-Jezierska, dr Olgierd Maciej Stieler, protetyk słuchu mgr Agnieszka Łukanowska oraz fizjoterapeutka mgr Edyta Wdowiak.

Zespół pracował w założonej w 2006 roku, prowadzonej przez polską misjonarkę świecką Ewę Gawin szkole dla dzieci głuchoniemych w mieście Bertoua w Kamerunie. - Powstanie szkoły było bardzo ważne dla miejscowej ludności, bowiem najbliższe, podobne placówki znajdują się w miejscowości położonej 600 km na północ od Bertoua oraz w oddalonej o 400 km stolicy. Państwo kameruńskie nie dotuje szkoły w Bertoua. Środki na działalność edukacyjną i rehabilitacyjną Ewa Gawin pozyskuje samodzielnie przy współpracy z organizacjami z Polski i Europy - informuje Fundacja „Redemptoris Missio”.

Obecnie w szkole w Bertoua uczy się około 140 uczniów. Wśród podopiecznych szkoły są dzieci głuchonieme i słabosłyszące oraz dzieci niepełnosprawne ruchowo i umysłowo. Ich sytuacja w Kamerunie jest bardzo trudna. Wiele poważnych problemów rodzi także upośledzenie słuchu. - Dzieci niesłyszące bardzo często wykorzystywane są jako darmowa siła robocza. Żyjąc w ciszy nie potrafią protestować. Zazwyczaj głusi nie wiedzą nawet, jak mają na imię i ile mają lat - podaje Fundacja.

W Kamerunie brakuje profesjonalnej opieki protetycznej, aparaty słuchowe są pięć razy droższe niż w Europie i stać na nie jedynie najbogatszych. Protetycy słuchu z Polski zaopatrzyli w aparaty słuchowe 76 uczniów szkoły, każdy z nich otrzymał też baterie, środki czystości i osuszacze, dzieci zostały również przeszkolone w zakresie eksploatacji aparatów. Przeszkolona też została kadra nauczycielska.

- Protetycy nagrali dla dzieci filmy instruktażowe jak zakładać, zdejmować i dbać o podarowane aparaty. Część aparatów pochodziła od prywatnych darczyńców, ale głównej pomocy udzieliły polskie firmy audioprotetyczne: Phonak Polska, Sivantos, Interton, Audiofon, Słuchmed. Przekazały wysokiej klasy aparaty słuchowe, oprogramowanie, baterie i środki pielęgnacyjne - informuje Fundacja „Redemptoris Missio”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum