Wolontariusze z PMM tym razem w Papui Nowej Gwinei

Autor: RZX/Rynek Zdrowia • • 10 maja 2018 19:18

Farmaceuta Michał Tracz i urolog Michał Pudełko przez 4 tygodnie pracowali jako wolontariusze Polskiej Misji Medycznej (PMM) w szpitalach i punktach zdrowia w Papui Nowej Gwinei. PMM działa tam od 2015 r. i udzieliła wolontariuszom wsparcia logistycznego i merytorycznego.

Wolontariusze z PMM tym razem w Papui Nowej Gwinei. Fot. Polska Misja Medyczna

Praca Michała Tracza, wieloletniego dyrektora szpitali, farmaceuty i wykładowcy akademickiego, skupiała się na analizowaniu sposobów funkcjonowania szpitala w Kundiawie. Opracował procedury działania, książki reżimu sanitarnego i inne przydatne zasady, które usprawnią działanie szpitala. W Mendi Michał Tracz przeprowadził dwutygodniowy kurs skierowany do tzw. health officers. Szkolenia dotyczyły m.in. tworzenia leków recepturowych (także na bazie roślin endemicznych), reżimu sanitarnego w ośrodkach opieki medycznej, pierwszej pomocy medycznej i podstaw racjonalnej antybiotykoterapii.

Z kolei Paweł Pudełko przeprowadzał szkolenia z zakresu operacji endoskopowych oraz rozpoznawał potrzeby szkoleniowe na wydziale lekarskim lokalnego uniwersytetu medycznego. Miał tam również kilka wykładów szkoleniowych. Urolog przyjmował także pacjentów. Schorzenia, z jakimi zgłaszali się często związane były z powikłaniami po nieleczonych lub nieprawidłowo leczonych chorobach urologicznych - poinformowała Rynek Zdrowia Paulina Bandura, specjalistka ds. PR Polskiej Misji Medycznej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum