Wolontariat dobry dla zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2017 16:06

Ludzie, którzy udzielali się jako wolontariusze, są po latach zdrowsi i zarabiają lepiej niż ich rówieśnicy, którzy nie mają wolontariatu w swoim życiorysie - donoszą belgijscy naukowcy.

Wolontariat dobry dla zdrowia
Ludzie, którzy udzielali się jako wolontariusze, są po latach zdrowsi. Fot. PTWP

Stan zdrowia byłych wolontariuszy porównywalny jest ze stanem zdrowia ludzi o 5 lat od nich młodszych - wynika z przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Gandawie (Belgia) badania, którego rezultaty zostały opublikowane w piśmie "PLOS ONE".

Jednym z zaproponowanych przez twórców badania wyjaśnień tej sytuacji jest fakt, że osoby po odbytym wolontariacie mają zazwyczaj wyższe zarobki. Te z kolei zwykle wiążą się z lepszym stanem zdrowia.

- Wyniki te potwierdzają wcześniejsze badania, z których wynikało, że umieszczenie w swoim CV informacji o wolontariacie skutkuje lepszymi możliwościami zatrudnienia, zwłaszcza dla ludzi nie będących obywatelami danego kraju - tłumaczy jeden z autorów badania prof. Stijn Baert.

Jak dodaje prof. Sara Willems, związek pomiędzy wolontariatem a dobrym stanem zdrowia można również wyjaśniać faktem, że wolontariat daje możliwość poprawy poczucia własnej wartości, sprzyja integracji z innymi ludźmi czy dostępowi do wsparcia i informacji. Pozytywny wpływ tych aspektów na zdrowie został wykazany już wcześniej.

- Udzielanie się w roli wolontariusza zwiększa również aktywność fizyczną oraz poznawczą, co chroni przed spadkiem wydolności funkcjonalnej i demencją w zaawansowanym wieku - stwierdza prof. Willems.

Dodaje przy tym, że neurobiologia wykazała związek pomiędzy wolontariatem w wydzielaniem hormonów takich, jak oksytocyna i progesteron, które mają zdolność regulowania poziomu stresu oraz stanów zapalnych.

W ramach przeprowadzonego badania belgijscy naukowcy przeanalizowali dane dotyczące wolontariatu, zatrudnienia i zdrowia ponad 40 tys. ludzi z 29 europejskich krajów. Dane zostały zebrane w latach 2012-2013 w ramach szóstej edycji European Social Survey.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum