Wojewoda kujawsko-pomorski: w regionie nie ma ujęć wody pitnej z Wisły

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2019 19:53

W regionie nie ma żadnego ujęcia wody pitnej z Wisły, a woda z tej rzeki jest wykorzystywana jedynie przez dwa duże zakłady i do celów rolniczych - poinformował w czwartek (29 sierpnia) wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz. Od środy odpowiednie służy w województwie są w gotowości.

Wojewoda kujawsko-pomorski: w regionie nie ma ujęć wody pitnej z Wisły
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z awarią kolektorów oczyszczalni ścieków w Warszawie wojewoda Bogdanowicz rano uczestniczył w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Płocku, a po południu w Bydgoszczy.

- W naszym województwie nie ma żadnego ujęcia wody pitnej z Wisły, jak to ma miejsce w Płocku, gdzie 40 proc. wody do spożycia przez mieszkańców pochodzi z Wisły. W naszym regionie woda z tej rzeki jest wykorzystywana przez dwa duże zakłady przemysłowe i do celów rolniczych - powiedział na konferencji prasowej Bogdanowicz

Zaznaczył, że powadzone są badania wody Zbiornika Włocławskiego: przez GIOŚ przy wlocie i przy włocławskiej tamie, a przez Sanepid przy linii brzegowej, w miejscach wykorzystywanych w celach turystycznych i rekreacyjnych. Wyniki tych badań będzie można porównać z wynikami badań prowadzonych tam co miesiąc od wielu lat.

- Jesteśmy przygotowani na ewentualnie wsparcie województwa mazowieckiego, a myślę, że siły i środki w tym województwie są potężne. Jakby wynikła potrzeba dostarczania wody dla mieszkańców, to Wojska Obrony Terytorialnej są przygotowane. Jednak na razie takiej sytuacji nie przewidujemy - dodał wojewoda.

Wkrótce mają zostać wydane zalecenia dla powiatów i gmin nadwiślańskich w województwie kujawsko-pomorskim, aby m.in. nie wykorzystywać wody z Wisły do pojenia zwierząt i podlewania roślin.

Według Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Centrum Operacyjnego Wód Polskich, licząc od zrzutu do Wisły, ścieki dotrą do Płocka po 84 godz., do Włocławka po 125 godz., a do Torunia po 142 godz.

PAP - Jerzy Rausz

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze