Wody mineralne: w Polsce mamy ich europejskie "zagłębie"

Autor: PAP-Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2018 20:36

Województwo małopolskie jest największym zagłębiem różnorodnych wód mineralnych w Europie - uważa prof. Lucyna Rajchel, geolog z AGH w Krakowie.

W województwie małopolskim występują wszystkie typy wód - m.in. chlorkowe, solanki, szczawy, wody siarczanowe. Fot. archiwum

Województwo zamierza promować swoje wody wprowadzając Małopolską Kartę Wód Mineralnych do restauracji - o czym władze województwa poinformowały na konferencji prasowej. Zgodnie z zapewnieniami województwa jest to pierwszy taki projekt w Polsce.

- Województwo małopolskie jest największym zagłębiem różnorodnych wód mineralnych w Europie, a prawdopodobnie i w świecie. Nie mówiliśmy o tym, ponieważ nie było aż tak dużego zainteresowania wodami, nie oceniano ich tak szczegółowo – powiedziała PAP prof. Lucyna Rajchel, geolog z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dodała, że szczególnie cenne szczawy występują w Dolinie Popradu w Beskidzie Sądeckim.

Jak poinformowała profesor, w województwie małopolskim występują wszystkie typy wód – m.in. chlorkowe, solanki, szczawy, wody siarczanowe - jeśli chodzi o typ genetyczny, skład chemiczny. W województwie działają 22 rozlewnie wód mineralnych. Wodne „złoża” Małopolska zawdzięcza specyficznej budowie geologicznej Karpat.

Geolog zapytana o "konkurencję" wód mineralnych z "kranówkami" odpowiedziała, że woda kranowa nie jest szkodliwa, jednak jest to przede wszystkim woda powierzchniowa i uzdatniana, sztucznie przygotowana przez wodociągi do picia.

Woda mineralna, butelkowana, musi być wodą podziemną, która jest pierwotnie czysta i nie może być uzdatniana do picia. Dodatkowo - mówiła geolog - wody z Doliny Popradu zawierają dwutlenek węgla, który ma właściwości bakteriobójcze.

Uczona zwróciła uwagę, że zmieniła się kultura spożycia wód. - W latach 50. Polak wypijał 0,2 litra wody butelkowanej w roku. W ubiegłym roku tych wód wypijał już ok. 90 litrów - powiedziała. Dodała: "Nikt nie podejrzewał, że w restauracjach oprócz kart win kiedykolwiek pojawią się karty wód mineralnych".

Więcej: PAP - Nauka w Polsce

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum