Wody Polskie zadeklarowały pomoc w budowie tymczasowego kolektora ściekowego po awarii w Warszawie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 sierpnia 2020 09:21

Wody Polskie zadeklarowały pomoc władzom stolicy w budowie tymczasowego kolektora przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka” - poinformował rzecznik Wód Polskich Sergiusz Kieruzel.

Wody Polskie zadeklarowały pomoc w budowie tymczasowego kolektora ściekowego po awarii w Warszawie
Fot. Shutterstock

W sobotę (29 sierpnia) późnym wieczorem odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego w związku z awarią systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czaka". Uczestniczyli w nim prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i przedstawicieli rządu, w tym Wód Polskich.

- Zadeklarowaliśmy możliwość udostępnienia elementów do budowy alternatywnego kolektora wraz z dokumentacją. Jesteśmy gotowi podzielić się z miastem wiedzą i doświadczeniem, które zdobyliśmy w ubiegłym roku przy budowie rurociągów - powiedział PAP Kieruzel.

Poinformował, że kolejne spotkanie w tej sprawie zaplanowano na niedzielę.

Przekazał ponadto, że przedstawiciele Wód Polskich będą również w niedzielę prowadzili kontrolę w miejscu awarii kolektora ściekowego.

Wcześniej, przed spotkaniem z udziałem przedstawicieli rządu Trzaskowski oznajmił, że "wszystko wskazuje na to, że znowu będzie trzeba myśleć o rozwiązaniach alternatywnych". - Jest możliwość albo poprowadzenia alternatywnego tymczasowego przesyłu po dnie Wisły, albo znowu, tak jak mieliśmy z tym do czynienia rok temu, po moście pontonowym - powiedział.

Wyjaśnił, że prawdopodobnie w ciągu dwóch dni będzie wiadomo, które z tych rozwiązań będzie lepsze, szybsze i bardziej trwałe.

Obecnie ścieki z lewobrzeżnej Warszawy wpływają do Wisły.

Przed rokiem w efekcie awarii układu przesyłowego doprowadzającego ścieki do oczyszczalni "Czajka" nieczystości także były zrzucane do Wisły. Wobec zagrożenia ekologicznego premier Mateusz Morawiecki zdecydował o budowie tymczasowego rurociągu, dzięki któremu ścieki znów trafiały do oczyszczalni. W czasie, gdy działał tymczasowy rurociąg, na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) naprawiono kolektory.

Po rozebraniu alternatywnego kolektora, jego elementy zostały zmagazynowane i - według deklaracji Wód Polskich - mogą zostać ponownie użyte. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum