Włoski minister zdrowia: wiosną planujemy masowe szczepienia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2020 08:21

Perswazja jest lepsza od obowiązku szczepień przeciwko koronawirusowi - taką opinię wyraził włoski minister zdrowia Roberto Speranza.

Włoski minister zdrowia: wiosną planujemy masowe szczepienia
Pierwsze dawki szczepionki mają dotrzeć do Włoch pod koniec stycznia Fot. Archiwum

W wywiadzie dla telewizji RAI szef resortu zdrowia przekonywał, że Włochy mogą osiągnąć tzw. odporność stadną poprzez szczepienia "na drodze perswazji". Zaznaczył, że potrzebna jest odpowiednia kampania, która do szczepień zachęci.

Podkreślił, że do Włoch pierwsze dawki szczepionki dla 1,7 miliona osób dotrą najwcześniej pod koniec stycznia. - Na wiosnę planujemy masowe szczepienia - zapowiedział.

Mówiąc o świętach, minister zdrowia zauważył, że w ich trakcie potrzebne będzie zachowanie "wysokiego poziomu ostrożności i wybór tego, co niezbędne". - To będzie inne Boże Narodzenie, bardziej wstrzemięźliwe, podczas którego musimy unikać przemieszczania się, kiedy nie jest ono konieczne - zauważył minister Speranza.

Zwrócił uwagę, że nie ustaje silna presja na oddziały intensywnej terapii w całym kraju i dodał jednocześnie, że system ochrony zdrowia jest w stanie ją znieść. - Możemy uniknąć generalnego lockdownu, bo przybyło łóżek szpitalnych, ale to nie znaczy, że zdołamy wytrzymać następny wzrost zakażeń - oświadczył.

Roberto Speranza przestrzegł przed lekceważeniem sytuacji, która - jak ocenił - nadal jest krytyczna. - Ale kraj jest na pewno silniejszy niż w marcu - zapewnił.

Niedzielny bilans epidemii we Włoszech to 562 następne zgony na Covid-19 i ponad 28 tysięcy zakażeń koronawirusem.

Z Rzymu Sylwia Wysocka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum