PAP/Rynek Zdrowia | 24-07-2020 08:40

Włoski minister zdrowia: druga fala epidemii jest możliwa

Druga fala koronawirusa we Włoszech jest możliwa - uważa minister zdrowia Roberto Speranza. W wywiadzie radiowym w czwartek (23 lipca) podkreślił on, że Włosi w minionych miesiącach nauczyli się walczyć z wirusem, ale - jak dodał - potrzebna jest dalsza determinacja.

Włochy są obecnie znacznie "silniejsze" w obliczu epidemii niż były w lutym na jej początku - uważa włoski minister zdrowia Roberto Spreanza. Fot. Shutterstock

- Te trudne miesiące, po których obywatele potrafią walczyć z koronawirusem, nauczyły nas wielu rzeczy. Jedną z nich jest to, że trzeba być bardzo zdeterminowanym - powiedział minister zdrowia.

Zaznaczył następnie: - Możemy spróbować zahamować drugą falę, jeśli będziemy potrafili być szybcy i zdecydowani w izolowaniu przypadków, identyfikowaniu ognisk (epidemii) i ich natychmiastowym ograniczaniu''.

- To oczywiste - dodał Speranza - że nie możemy mieć pewności, co będzie we wrześniu i październiku. W niektórych krajach druga fala nadeszła. Przychodziła też podczas poprzednich epidemii.

- Nie jest ona pewna, ale musimy uznać ją za możliwą. A zatem musimy być gotowi - stwierdził minister zdrowia.

Położył nacisk na to, że Włochy są obecnie znacznie "silniejsze" w obliczu epidemii niż były w lutym na jej początku.

- Przede wszystkim dlatego, że lepiej znamy wroga, z którym mamy do czynienia - dodał Speranza.

- Zdobyliśmy wiedzę na polu walki. Determinacja i prędkość to czynniki konieczne - ocenił włoski minister zdrowia.