Włochy: znów alarm smogowy w wielkich miastach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2016 09:14

Powrót prawie wiosennej, słonecznej pogody w dużej części Włoch, brak opadów i nietypowa o tej porze roku susza sprawiają, że po niespełna miesiącu ogłoszono nowy alarm smogowy dla wielkich miast: Rzymu, Turynu, Mediolanu, Florencji i Wenecji.

Włochy: znów alarm smogowy w wielkich miastach
Ogłoszono alarm smogowy dla wielkich miast we Włoszech. Fot. Fotolia

Władze ponownie wprowadzają ograniczenia w ruchu samochodów, a także w ogrzewaniu budynków.

Brak opadów i wiatru oraz rosnące temperatury sprawiły, że w Rzymie kolejny dzień z rzędu znacznie przekroczony jest dopuszczalny poziom szkodliwych dla zdrowia pyłów w powietrzu. Jego alarmujące stężenie wykazuje 11 na 13 punktów pomiaru w Wiecznym Mieście.

Ponieważ stan ten utrzymuje się, a sytuacja ma według prognoz nawet się pogorszyć, władze stolicy Włoch zapowiedziały szereg ograniczeń w ruchu samochodów.

Najbliższą niedzielę ogłoszono ekologiczną, co oznacza zakaz jazdy autem od rana do południa, a następnie od popołudnia do wieczora. Następnie ma zostać przywrócona zasada ostatniej cyfry tablicy rejestracyjnej. Podczas gdy jednego dnia zakaz dotyczy samochodów z cyfrą parzystą, drugiego - z nieparzystą.

W całym Rzymie obowiązuje też rozporządzenie nakazujące obniżenie do 18 stopni Celsjusza ogrzewania w domach mieszkalnych i urzędach oraz instytucjach. Nie dotyczy on placówek medycznych i szkół.

Jako krytyczny określa się stan powietrza w Mediolanie, gdzie w styczniu dopuszczalny poziom stężenia pyłów przekroczony był już przez 11 dni. W związku z tym postanowiono, że od następnego tygodnia wprowadzony zostanie pakiet działań antysmogowych, obejmujący zakaz ruchu najbardziej trujących środowisko pojazdów, obniżenie temperatury ogrzewania i skrócenie o 2 godziny dziennego czasu pracy kaloryferów.

Podobne kroki będą podjęte także w innych miastach. Jednak obrońcy środowiska uważają je za doraźne i niewystarczające, bo ich zdaniem konieczna jest wielka strukturalna zmiana dotycząca zasad transportu, na rzecz komunikacji miejskiej.

- Stosowane środki mogą obniżyć gorączkę, ale nie wyleczą chorego - tak obecną walkę ze smogiem w miastach podsumowała prezes Ligi Ochrony Środowiska (Legambiente) Rossella Muro.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum