Włochy: zmarły bliźniaczki syjamskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 września 2011 11:00

W szpitalu w Bolonii we Włoszech zmarły dwumiesięczne bliźniaczki syjamskie, które połączone klatką piersiową miały jedno serce i wątrobę. Ich przypadek wywołał dyskusję etyczną na temat konieczności wyboru dziecka, którego ratowania można się podjąć.

Włochy: zmarły bliźniaczki syjamskie
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Od narodzin pod koniec czerwca br. dziewczynki - Lucia i Rebecca - ważące wówczas razem 2,5 kilograma były w ciężkim, coraz bardziej pogarszającym się stanie.

Zmarły w nocy z wtorku na środę (6/7 września). W ostatnim komunikacie medycznym lekarze podkreślili, że kolejne przeprowadzone badania potwierdzały, że z powodu złożonych wad rozwojowych licznych organów stopniowo zmniejszały się szanse na rozdzielenie bliźniaczek.

Ponadto, wyjaśniła ekipa medyczna, stan noworodków był tak poważny, że nie pozostawiał możliwości zastosowania kolejnej terapii, co oznacza, że nie można było już nic więcej zrobić.

Przypadek z Bolonii wywołał we Włoszech ogólnokrajową dyskusję z udziałem etyków i ludzi Kościoła, która skoncentrowała się na celowości podjęcia próby uratowania jednej z dziewczynek, bo tylko jedna miała niewielkie szanse przeżyć ewentualną operację rozdzielenia. Stan obu sióstr był jednakowy, żadna z nich nie była słabsza.

Lekarze stanęli przed dramatycznym dylematem etycznym, jak ratować dzieci i przede wszystkim: które z nich. Postanowili doprowadzić do stabilizacji stanu dziewczynek i ich wzrostu. Mieli nadzieję, że w ten sposób zwiększą szansę na pomyślny zabieg rozdzielenia i przeżycie jednego z dzieci. Taką drogę sugerował również poproszony o opinię komitet bioetyczny Uniwersytetu w Bolonii, który był przeciwny natychmiastowej operacji.

Lekarze zwrócili się też z prośbą o ekspertyzę prawną do sędziów. Ci odpowiedzieli, że nie ma zasady, która by to regulowała, a decyzja należy do rodziców. Oni zaś nie wypowiedzieli się w tej kwestii.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum