Włochy: w Wenecji Euganejskiej brakuje lekarzy. Do pracy wrócą emeryci?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 marca 2019 08:40

Władze włoskiego regionu Wenecja Euganejska upoważniły dyrektorów placówek publicznej służby zdrowia do zatrudnienia emerytowanych lekarzy. Chodzi o pogłębiający się problem ze znalezieniem personelu lekarskiego w szpitalach i przychodniach.

Włochy: w Wenecji Euganejskiej brakuje lekarzy. Do pracy wrócą emeryci?
Czy emerytowani lekarze uratują sytuację? Fot. Archiwum

Przewodniczący władz regionalnych Luca Zaia ogłosił, że dzięki zatrudnieniu lekarzy, którzy są na emeryturze, możliwe będzie zagwarantowanie niezbędnej opieki medycznej tam, gdzie nie można znaleźć kandydatów do pracy.

Obecnie brakuje 1300 lekarzy. - Na ostatni konkurs zgłosiło się dziesięciu kandydatów na 80 miejsc - wyjaśnił szef regionu.

Kilka dni wcześniej lokalne media poinformowały, że w szpitalu w Mestre koło Wenecji pracuje 84-letni anestezjolog. Profesor Giampiero Giron wyjaśnił, że trzy razy w tygodniu przychodzi na dyżury, ponieważ brakuje specjalistów w salach operacyjnych.

W każdym włoskim regionie na lekarzy różnych specjalizacji czekają setki miejsc pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przytaczając oficjalne krajowe dane, w ciągu ośmiu lat liczba zatrudnionych spadła o 8 tysięcy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum