Włochy: tłumy oblegają apteki testujące w kierunku koronawirusa. Chodzi o przepustkę Covid-19

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP19 sierpnia 2021 12:10

Kolejki do aptek testujących w kierunku koronawirusa ustawiają się we Włoszech nie tylko w wielkich miastach, ale także w popularnych miejscowościach turystycznych. Zainteresowanie jest olbrzymie.

Ludzie stoją w kolejkach do testowania Fot. Shutterstock
  • Kolejki do aptek testujących w kierunku koronawirusa ustawiają się we Włoszech nie tylko w wielkich miastach
  • Ludzie badają się aby otrzymać przepustkę Covid-19 wymaganą przy wstępie do wielu miejsc. To oznacza, że wiele osób nie jest jeszcze zaszczepionych
  • Na mocy rozporządzenia rządu od 6 sierpnia we Włoszech obowiązuje wymóg przepustki Covid-19, czyli tzw. Green Pass przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, do kin, teatrów, zabytków, muzeów, na basen, do siłowni, parków rozrywki, na imprezy targowe i sportowe

Jak podaje włoska federacja właścicieli aptek Federfarma, badaniom poddają się tysiące ludzi, by otrzymać przepustkę Covid-19 wymaganą przy wstępie do wielu miejsc.

Szczyt sezonu. Na badania zgłaszają się całe rodziny

Masowy napływ na błyskawiczne testy wykonywane w wielu aptekach rozpoczął się tuż przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, przypadającym w połowie sierpnia. Na badania zgłaszają się całe rodziny i bardzo wielu młodych ludzi.

Kolejki ustawiają się nie tylko w wielkich miastach, ale także w popularnych miejscowościach turystycznych. Na wyspie Capri przebywający tam turyści robią testy, by móc wejść do restauracji i klubów.

- To niestety oznacza, że wiele osób nie jest jeszcze zaszczepionych - mówi Nicola Stabile z federacji właścicieli aptek.

Bez przepustki ani rusz

Na mocy rozporządzenia rządu od 6 sierpnia we Włoszech obowiązuje wymóg przepustki Covid-19, czyli tzw. Green Pass przy wejściu do lokali gastronomicznych w zamkniętych pomieszczeniach, do kin, teatrów, zabytków, muzeów, na basen, do siłowni, parków rozrywki, na imprezy targowe i sportowe.

Taki dokument wystawiany jest na podstawie zaświadczenia o szczepieniu przeciwko Covid-19, wyleczeniu z zakażenia bądź negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin.

Odnotowuje się też inne zjawisko: wzrost sprzedaży domowych testów na obecność koronawirusa, dostępnych także w niektórych supermarketach. Farmaceuci argumentują, że testy powinni jednak wykonywać specjaliści.

"Testowanie odbywa się poza wszelką kontrolą"

Ponadto ich niepokój budzi fakt, że w ten sposób testowanie ludności odbywa się poza wszelką kontrolą. Co więcej, jak twierdzą, osoby z pozytywnym wynikiem zazwyczaj tego nie zgłaszają, a ich kontakty nie są ustalane.

- Ryzyko jest ogromne, ale nie możemy zablokować sprzedaży takich testów, bo istnieje europejskie rozporządzenie, które trzeba szanować. Radzimy jednak zdać się na profesjonalistów - oświadczył Roberto Tobia z federacji aptekarzy.

Czytaj też: Od 6 sierpnia zaostrzone przepisy covidowe we Włoszech. Do muzeum i restauracji tylko z przepustką

Czytaj też: Włochy: to pierwszy weekend z przepustkami Covid-19 przy wstępie do wielu miejsc. Pobrano 7 mln przepustek

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum