Włochy: rusza masowe testowanie uczniów w szkołach Lacjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 września 2020 09:19

W szkołach w stołecznym regionie Lacjum we Włoszech rozpoczynają się w czwartek masowe badania uczniów na obecność koronawirusa przy użyciu błyskawicznych testów. Badania są dobrowolne i wymagają zgody rodziców.

Włochy: rusza masowe testowanie uczniów w szkołach Lacjum
Badania w szkołach w Lacjum rozpoczną się dziesięć dni po ich otwarciu Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

Sztab kryzysowy we władzach regionu, powołany w związku z epidemią poinformował, że pierwsze testy zostaną przeprowadzone w liceum pod Rzymem. Jak podkreślono, zgodę wyraziło tam wielu rodziców. Następnie przebadani zostaną uczniowie kolejnych szkół w Wiecznym Mieście i okolicach.

Media podkreślają, że badania te, dające wynik w ciągu kwadransa, mogą stanowić prawdziwy przełom w działaniach na rzecz powstrzymania zakażeń koronawirusem przede wszystkim dlatego, że zastąpią dotychczasowe testy, na rezultat których trzeba czekać jedną lub dwie doby. W przypadku przeciążenia systemu służby zdrowia czas ten wydłuży się nawet do pięciu dni, czego - jak zaznaczono - należy spodziewać się wraz z nadejściem jesieni i sezonu zachorowań na grypę oraz inne infekcje.

Błyskawiczne testy - przypomniano - zdały egzamin w letnich miesiącach na włoskich lotniskach, gdzie poddano im tysiące osób przybywających z Chorwacji, Grecji, Hiszpanii i Malty. Oceniane są jako wiarygodne. Potwierdził to w środę minister zdrowia Roberto Speranza, który powiedział w parlamencie, że rezultaty stosowania tej metody w przypadku pasażerów samolotów są "zachęcające" i dlatego według jego resortu można ją wykorzystywać także poza lotniskami. Szybkie testy zaaprobowali również eksperci z rzymskiego szpitala zakaźnego Spallanzani.

Badania w szkołach w Lacjum rozpoczną się dziesięć dni po ich otwarciu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum