Włochy: pomnik psa ratownika odsłonięto w Amatrice

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2017 08:40

Rok po trzęsieniu ziemi w miasteczku Amatrice w środkowych Włoszech odsłonięty został pomnik psa rasy border collie, który podczas akcji ratunkowej po kataklizmie, prowadzonej przez strażaków, pomógł uratować wiele zasypanych osób.

Włochy: pomnik psa ratownika odsłonięto w Amatrice
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W czerwcu suczka Camilla nie przeżyła ran odniesionych podczas akcji ratunkowej w Ligurii.

Władze Amatrice postanowiły oddać jej hołd wznosząc pomnik.

Wykonana z brązu podobizna bohaterskiej suczki stoi na postumencie z przypominających gruzy kamieni w miejscowym parku. Na tablicy umieszczono napis: "Camillo, walczyłaś, kopałaś, Amatrice o tobie nie zapomniało".

Pomnik odsłonił burmistrz zniszczonego miasteczka Sergio Pirozzi. Towarzyszył mu przewodnik Camilli, Nicola Ronga, specjalizujący się w przeszukiwaniu zawalonych budynków.

- Camilla stanowiła to, co najlepsze we Włoszech - powiedział burmistrz. Podkreślił, że ten czworonóg służący w formacji strażaków poświęcił całą swą energię, by ratować ludzi w rumowiskach domów po katastrofalnym wstrząsie z 24 sierpnia z zeszłego roku. W miejscowości tej zginęło 235 osób, a setki wyciągnięto z ruin.

Pomnik ten jest też, jak wyjaśniono podczas uroczystości odsłonięcia, wyrazem hołdu dla wszystkich zwierząt uczestniczących w operacjach poszukiwawczych i ratunkowych.

Każdego wieczora będzie oświetlany kolorami włoskiej flagi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum