Włochy: pies ofiarą błędu medycznego - właścicielka dostanie odszkodowanie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2016 15:54

We Włoszech właścicielka psa, który padł ofiarą błędu medycznego, wygrała w sądzie z weterynarzami -  media szeroko opisują pierwszy taki proces w tym kraju. Sąd w Genui nakazał weterynarzom zapłacić jej 4500 euro odszkodowania za nieudaną operację suczki o imieniu Yuma.

Właścicielka psa dostanie odszkodowanie w wysokości 4,5 tys. euro fot. Archiwum

Właścicielka Yumy skierowała sprawę przeciwko dwóm weterynarzom po operacji, jakiej poddali jej psa po stwierdzeniu u niego dysplazji stawu biodrowego. W wyniku zabiegu chirurgicznego doszło do uszkodzenia nerwu kulszowego, co spowodowało, że Yuma nie stawia już tylnej łapy na ziemi.

Badania i ekspertyzy potwierdziły, że doszło do tego z powodu źle przeprowadzonej operacji, na skutek której suczka - mieszaniec - będzie już zawsze kulała. Sąd uznał, że właścicielka psa doznała "strat moralnych" i nakazał wypłatę zadośćuczynienia.

To wyrok nie mający we Włoszech precedensu - zauważono. Oznacza on, że sprawy dotyczące błędów lekarskich mogą dotyczyć od tej pory także weterynarzy i czworonogów.

W czasie procesu obrona weterynarzy starała się umniejszyć znaczenie błędu, argumentując również, że Yuma nie jest nawet psem rasowym, tylko zwykłym kundlem.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum