Włochy: ogłoszono stan alarmu z powodu upałów dla 13 miast

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2013 21:26

Ministerstwo zdrowia Włoch ogłosiło stan alarmu z powodu upałów dla 13 miast, w tym Rzymu, Florencji i Wenecji. Z każdym dniem temperatury, przekraczające obecnie 30 stopni, mają rosnąć - ostrzegają meteorolodzy.

Włochy: ogłoszono stan alarmu z powodu upałów dla 13 miast

Stan alarmowy drugiego stopnia w 3-stopniowej skali, który ma obowiązywać od wtorku (18 czerwca), ogłoszono między innymi dla Rzymu, Bolonii, Florencji, Genui, Mediolanu, Perugii, Wenecji, Werony i Triestu. W środę ma on zostać rozszerzony między innymi o miasto Brescia na północy. Tam i w innych ośrodkach ma osiągnąć trzeci, "czerwony", stopień.

Według synoptyków temperatura ma stopniowo rosnąć do soboty, która zapowiadana jest jako najgorętszy dzień początku lata. Temperatury sięgać będą 38 stopni w cieniu.

Resort zdrowia, który jak co roku uruchamia machinę prewencji i stawia wszystkie służby w stan gotowości, przypomina, że najwyższy stan alarmu oznacza, że występujące wtedy upały stanowią zagrożenie nie tylko dla dzieci, osób starszych i chorych, ale dla całej populacji. Dlatego kierowane są apele, aby w miarę możliwości nie wychodzić z domu do godziny 17.

W Rzymie, gdzie temperatury przekraczają 30 stopni, prawdziwym wyzwaniem dla służby zdrowia i sił porządkowych będą środowe audiencje generalne papieża Franciszka na placu Świętego Piotra. Co tydzień przybywa na nie nawet do 100 tysięcy osób.

Za pontyfikatu Benedykta XVI w czasie największych upałów środowe audiencje odbywały się, gdy tylko umożliwiała to liczba wiernych, w watykańskiej Auli Pawła VI. Jednak obecnie jest to niemożliwe z powodu masowego napływu pielgrzymów.

Środowe audiencje generalne Franciszka zostaną zawieszone w lipcu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum