×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Włochy: koronawirus zmienia styl życia

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 01 marca 2020 14:25

Koronawirus zmienia styl życia Włochów, zwłaszcza na północy kraju - wynika z sondażu przeprowadzonego w dniach eskalacji kryzysu. Mniej kolacji w restauracjach, więcej oglądania telewizji w domu - to zasadnicza zmiana, jaką odnotowano.

Włochy: koronawirus zmienia styl życia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak wskazują rezultaty sondażu agencji badawczej Nielsen, 49 proc. Włochów deklaruje, że unika, gdy jest to tylko możliwe, zatłoczonych miejsc publicznych. Prawie jedna trzecia (30 proc.) nie wsiada do środków komunikacji miejskiej. 8 proc. mieszkańców kraju postanowiło skorzystać z możliwości pracy w domu, jaką oferują pracodawcy w zagrożonych wirusem regionach.

17 procent Włochów przyznało, że niepokoi się wzrostem zakażeń i możliwością wybuchu epidemii.

Blisko połowa pytanych (46 proc.) wyraziło przekonanie, że kryzys związany z koronawirusem zakończy się za miesiąc, z kolei 53 proc. twierdzi, że w skali globalnej potrzeba na to dwóch miesięcy.

Ponad jedna trzecia Włochów ograniczyła spożywanie posiłków poza domem i wyjścia na drinka. Górę biorą domowe zajęcia, przede wszystkim więcej oglądania telewizji i filmów na platformach internetowych.

Wyraźnej zmianie uległy też zachowania związane z higieną. Niemal 80 proc. ankietowanych częściej myje ręce, także płynami dezynfekującymi. Odnotowano ponadto, że bardziej zaniepokojeni są mieszkańcy południa, gdzie przypadków zakażeń jest znacznie mniej.

Niemal wszyscy Włosi (94 proc.) szukają informacji na temat wirusa co najmniej raz dziennie; dwie trzecie robi to wielokrotnie. Wybierają przede wszystkim strony instytucji ochrony zdrowia i największych mediów - gazet i telewizji.

Z Rzymu Sylwia Wysocka -PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum