Włochy: cyfrowy plecak, czyli sposób na ciężkie podręczniki szkolne
Cyfrowy plecak - to najnowsza inicjatywa, przedstawiona we Włoszech na kilka dni przed rozpoczęciem roku szkolnego. Związek wydawców podręczników utworzył platformę, na której ich książki dostępne są w formie elektronicznej.

Celem wspólnego projektu kilkudziesięciu wydawców jest odciążenie plecaków włoskich uczniów, którzy - jak alarmują rodzice, nauczyciele i lekarze - uginają się pod wagą książek. Dźwigają do szkoły nawet 16 kilogramów.
Według ortopedów plecak lub torba nie może ważyć więcej niż wynosi 15 procent wagi ucznia.
Jeden z pediatrów watykańskiego szpitala Bambino Gesu zalecił zaś, by plecak ważył około 5 kilogramów.
Po długiej dyskusji na temat szkolnych ciężarów i fazie eksperymentów rusza platforma pod nazwą Cyfrowy Plecak, na której dostępne są niemal wszystkie podręczniki, obowiązujące w szkołach podstawowych, gimnazjach, liceach i technikach. Potrzebną książkę odnajduje się wybierając na stronie internetowej szkołę i klasę.
Pomysł ten poprzedziły indywidualne inicjatywy nauczycieli w całych Włoszech, którzy stanęli po stronie uczniów.
Prasa przypomina, że niedawno dyrektorka technikum z Vigevano w Lombardii zważyła plecaki wszystkich wchodzących do szkoły uczniów. Odkryła, że najlżejszy ważył 8 kilogramów.
Włoski resort oświaty w przypomnianym ostatnio okólniku podkreśliło, że nadmierna waga plecaków jest "przyczyną problemów fizycznych, mających wpływ na postawę, równowagę i poruszanie się".
Przypomnijmy, że zgodnie z polskimi zaleceniami Głównej Inspekcji Sanitarnej, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Z badania przeprowadzonego przez Inspektorat w ponad 700 szkołach wynika jednak, że waga plecaków uczniów często znacznie przekracza zalecaną normę, a przeciętny tornister waży ok. 4 kg.
Problem nadmiernego obciążenia tornistrów widoczny jest w klasach I-III szkół podstawowych. 58 proc. uczniów z tych klas nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a 17 proc. z nich nosi plecaki przekraczające 15 proc. masy ciała dziecka. Rekordzista, uczeń II klasy, dźwigał 11-kilogramowy plecak, co stanowiło aż 50 proc. masy jego ciała.
Najbardziej obciążone są jednak tornistry pierwszoklasistów. Z badania wynika, że 65 proc. tych dzieci nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a tornister co piątego pierwszoklasisty waży ponad 15 proc. masy ciała dziecka.
Mniej przeciążone są plecaki gimnazjalistów - plecak przekraczający 10 proc. masy ciała nosi co piąty nastolatek.
Sylwia Wysocka (PAP)

ZOBACZ KOMENTARZE (0)