Włochy. Mobilizacja przed 1 września. Wchodzą obowiązkowe paszporty covidowe w pociągach, samolotach i autobusach

Autor: oprac. JPP • Źródło: PAP31 sierpnia 2021 06:10

Od środy, 1 września, paszporty covidowe we Włoszech będą obowiązkowe w pociągach dużych prędkości i Intercity, samolotach, na statkach i promach. Władze spodziewają się jednak protestu, w związku z czym na dworcach kolejowych i lotniskach wzmocniona zostanie policyjna ochrona.

Włochy. Na dworcach kolejowych i lotniskach wzmocniona zostanie policyjna ochrona Fot. Shutterstock
  • Od środy, 1 września, paszporty covidowe we Włoszech będą obowiązkowe w pociągach dużych prędkości i Intercity, samolotach, na statkach i promach
  • Władze spodziewają się niepokojów oraz protestów przeciw certyfikatom COVID-19 i obostrzeniom, w związku z czym służby porządkowe pozostają w gotowości
  • Na dworcach kolejowych i lotniskach wzmocniona zostanie policyjna ochrona.

Włoch. Od 1 września paszport covidowy konieczny w pociągach, samolotach i na statkach

Przepustki covidowe, czyli tzw. Green Pass będzie od 1 września wymagany we Włoszech w szybkich pociągach i Intercity. Podróżny bez paszportu covidowego zostanie wyrzucony z pociągu. To nie koniec. Paszport covidowy we Włoszech będzie też wymagany podczas podróży samolotem, statkiem i promem.

Ponadto tylko z przepustką można będzie podróżować międzyregionalnym autobusem.

Kara za jej brak podczas kontroli biletów wynosić będzie od 400 do 1000 euro.

We Włoszech zapowiadane są manifestacje w ponad 50 miastach

Przepustka wystawiana jest na podstawie szczepienia przeciwko Covid-19, wyleczenia z koronawirusa lub testu z ostatnich 48 godzin.

Przed wejściem w życie wymogu tzw. Green Pass zapowiedziane zostały manifestacje i pikiety stacji oraz ich blokady w ponad 50 miastach.

W reakcji na te ostrzeżenia ministerstwo spraw wewnętrznych podjęło decyzję o skierowaniu dodatkowych patroli na dworce i terminale - podały włoskie media. Będzie też prowadzony monitoring wchodzących tam grup.

Jednocześnie MSW, które śledzi zapowiedzi protestów, oświadczyło w poniedziałek, że "zawsze panuje wolność pokojowego manifestowania, przy poszanowaniu reguł". "Ale niedozwolone są akty przemocy i groźby" - dodał resort.

Włosi mobilizują służby przed protestami z powodu paszportów covidowych

Prasa informuje we wtorek o mobilizacji sił porządkowych przed dalszym rozszerzeniem stosowania przepustek sanitarnych oraz o rosnącym zaniepokojeniu nasilającymi się napięciami i epizodami przemocy ze strony antyszczepionkowców. W Genui poważne pogróżki skierowano pod adresem znanego z częstych wypowiedzi w mediach specjalisty chorób zakaźnych Matteo Bassettiego.

W Rzymie poturbowany został reporter dziennika "La Repubblica", kręcący materiał wideo przed ministerstwem oświaty, gdzie trwał protest nauczycieli przeciwko obowiązkowi posiadania Green Pass, jaki nałożono na wszystkich pracowników szkół.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum