Włochy. Koniec maseczek na świeżym powietrzu. Lokalnie obowiązek utrzymano w dwóch regionach

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP28 czerwca 2021 06:59

Włosi nie muszą już nosić maseczek na powietrzu, co było najbardziej oczekiwanym przez nich złagodzeniem restrykcji. Niektóre lokalne władze utrzymały jednak ten obowiązek.

Maseczki na zewnątrz nie są już we Włoszech obowiązkowe/Fot. Shutterstock
  • We Włoszech zniesiony został obowiązek noszenia masek na powietrzu
  • Niektóre lokalne władze utrzymały ten obowiązek w mocy. Tak jest np. w regionie Kampania ze stolicą w Neapolu
  • Do 4 lipca nakaz noszenia maseczek utrzymał też burmistrz miasteczka Nursja w regionie Umbria

- Zdejmujemy maseczki na zewnątrz, ale róbmy to ostrożnie - apelują władze. Zaznaczają, że maseczkę należy zawsze mieć przy sobie i włożyć tam, gdzie nie jest zagwarantowany dystans społeczny.

Zalecają szczepienia i zachowanie dystansu

Zniesienie obowiązku noszenia masek na powietrzu zbiega się w czasie nie tylko z dotkliwymi upałami, ale przede wszystkim z szerzeniem się wariantu koronawirusa Delta, wyróżniającego się wysoką zaraźliwością. Przypominają o tym w poniedziałek włoskie gazety. Jak zaznacza "La Repubblica", dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie pozwalają również Włochom spać spokojnie. Dziennik zaleca, by szczepić się i zachowywać ostrożność.

Maseczki nadal są obowiązkowe na zewnątrz w regionie Kampania ze stolicą w Neapolu, bo szef tamtejszych władz Vincenzo De Luca wydał osobne rozporządzenie w tej sprawie, ważne do końca lipca. Zdecydował, że zasłanianie twarzy i nosa jest dalej konieczne w każdym "nieodizolowanym miejscu", a w więc w centrach miast, na placach, na nabrzeżu, na targach.

Nadal są przypadki zakażeń

Do 4 lipca nakaz noszenia maseczek utrzymał burmistrz miasteczka Nursja w regionie Umbria, Nicola Alemanno. Decyzję tę podjął na wniosek regionalnego komisarza do spraw pandemii w związku z przypadkami zakażeń. W najbliższym tygodniu, wyjaśniono, w tej historycznej miejscowości zakończona zostanie kampania szczepień.

Maseczki nosić też trzeba będzie wszędzie tam, gdzie lokalnie zostanie wprowadzona czerwona strefa wysokiego ryzyka zakażeń.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum