PAP/Rynek Zdrowia | 29-11-2014 11:08

Władze Pekinu zakazują palenia papierosów w pomieszczeniach publicznych

Władze liczącego 21 milionów ludzi Pekinu przyjęły przepisy zakazujące palenia papierosów i tytoniu w pomieszczeniach publicznych takich jak miejsca pracy, czy środki transportu publicznego - informuje w sobotę (29 listopada) agencja Xinhua.


Zakaz, który został przegłosowany w piątek, ma wejść w życie 1 czerwca przyszłego roku. Za jego złamanie grozi grzywna do 200 juanów (ok. 33 USD).

Nikotynizm jest bardzo rozpowszechniony wśród Chińczyków. Choć działacze na rzecz ochrony zdrowia od lat prowadzą antynikotynowe kampanie, Chiny są największym na świecie konsumentem papierosów, a palaczy widać na każdym kroku. Szacuje się, że w Państwie Środka jest ponad 300 milionów nałogowych palaczy i 740 milionów tzw. biernych palaczy.

Według agencji Xinhua w samym Pekinie jest ponad 400 tysięcy osób palących.

Nowe antynikotynowe przepisy zakazują również reklam tytoniu i papierosów na ulicach, w telewizji, filmach i prasie - podaje agencja Associated Press.

W 2011 roku resort zdrowia wydał wytyczne zabraniające palenia w pomieszczeniach publicznych, w tym w hotelach i restauracjach, ale zakaz ten nie jest rygorystycznie egzekwowany.

W styczniu br. w Chinach wprowadzono zakaz palenia w szkołach i w budynkach akademickich.