Wkrótce rusza 4. Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 września 2016 17:28

Dostępne dla osób z niepełnosprawnościami pokazy filmowe, spektakle, oprowadzania kuratorskie, wykłady i warsztaty zaplanowano m.in. w ramach 4. Warszawskiego Tygodnia Kultury Bez Barier, który odbędzie się od 23 września do 2 października i 7-9 października.

Wkrótce rusza 4. Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier
Organizatorzy starają się m.in. o dostępność dla osób z problemami ze słuchem i wzrokiem Fot. Archiwum

- Będą także koncerty, w tym roku dołączyła do festiwalu również Filharmonia Narodowa. Po raz pierwszy będzie wycieczka po Telewizji Polskiej i Polskim Radio. Mamy także oprowadzanie po ZOO - mówiła prezes Fundacji Kultury Bez Barier Anna Żórawska.

Podkreśliła, że dostępność festiwalu musi mieć miejsce już na samym początku jego projektowania. Należy pomyśleć jak dotrzeć z informacją do osób z niepełnosprawnościami. Potrzebna jest np. strona internetowa z grafikami opisanymi dla osób niewidomych. Jeśli chodzi o osoby niesłyszące należy pomyśleć o tłumaczeniu na język migowy.

- Wreszcie dostępność architektoniczna, bo osoba poruszająca się na wózku musi zaplanować wyjście, wiedzieć czym dojechać, jak jest dostępny budynek, czy w okolicy znajdzie miejsce dla niepełnosprawnych - zauważyła Żórawska.

Jak podała, w tym roku na festiwal zgłosiły się różne instytucje z Warszawy i 14 innych miast w Polsce. Wydarzeń w sumie ma być prawie 150.

- Dla osób niesłyszących staramy się o trzy rozwiązania - polski język migowy lub napisy dla niesłyszących albo dla seniorów, którzy mają już problemy ze słuchem. Trzecim rozwiązaniem jest tzw. pętla indukcyjna dla osób korzystających z aparatów słuchowych. To urządzenie, dzięki któremu dźwięk z nadajnika płynie wprost do ucha odbiorcy - wyjaśniła Żórawska.

Oprócz Warszawy, jak dodała, festiwal będzie w tym roku gościł m.in. w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie. Będą też liczne oprowadzania, warsztaty m.in. w krakowskim Muzeum Historycznym. Po raz pierwszy w festiwalu weźmie udział Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. Będzie pokaz filmu "Planeta singli" zarówno we Wrocławiu, jak i w Warszawie oraz spektakl dla dzieci w Teatrze Maska w Rzeszowie.

Joanna Szwajcowska, wicedyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy przypomniała, że miasto włącza się w festiwal od 2011 r.

- Przeprowadziliśmy audyty w instytucjach miejskich sprawdzające jaki jest stan dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Jednocześnie staramy się o dostępność dla osób z problemami ze słuchem czy wzrokiem. Powstał program zakupu sprzętu pozwalającego na wyświetlanie napisów. W tej chwili już 13 teatrów jest wyposażonych w specjalne urządzenia. Prowadzimy też szkolenia dla instytucji przygotowujące do obsługi widzów z niepełnosprawnościami. W tym roku w związku z dużym zainteresowaniem zdecydowaliśmy się także na przedłużenie festiwalu o dodatkowy weekend - zaznaczyła.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum