Wisła: znane postacie wesprą ideę transplantacji podczas Biegu po Nowe Życie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 marca 2019 16:27

Osoby po przeszczepach organów, a wraz z nimi popularni aktorzy, piosenkarze, dziennikarze i sportowcy, będą promowali ideę transplantacji podczas Biegu po Nowe Życie, który 13 kwietnia odbędzie się w Wiśle - podał we wtorek (19 marca) rzecznik imprezy Tomasz Furtak.

Wisła: znane postacie wesprą ideę transplantacji podczas Biegu po Nowe Życie
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

- Biegiem po Nowe Życie wspieramy ideę transplantacji narządów i świadomego dawstwa. To jest najważniejsze. Popularyzujemy świadectwa woli, czyli indywidualne, symboliczne zgody na oddanie po śmierci narządów do przeszczepu. Bieg po Nowe Życie to jednocześnie promocja zdrowego stylu życia" - powiedział Furtak.

Zdaniem dyrektora Biegu Arkadiusza Pilarza, ważnym elementem wydarzenia w Wiśle będzie gala polskiej transplantologii. - Odbędzie się ona w przeddzień Biegu. Osobom oraz instytucjom, które szczególnie zasłużyły się dla polskiej transplantologii, wręczone zostaną nagrody "Drugiego Życia" - powiedział Pilarz.

Dyrektor dodał, że w Wiśle promowane będą indywidualne oświadczenia woli o przekazaniu organów do przeszczepu w przypadku śmierci. - To akcja Zwykła Karta - Niezwykły Dar, podczas której w ub.r. rozdaliśmy 100 tys. świadectw woli - powiedział Pilarz. Podczas wiślańskiej imprezy będzie można otrzymać takie oświadczenie.

- Sukces zeszłorocznych edycji Biegu po Nowe Życie (w Warszawie i Wiśle - PAP) i efekty akcji Zwykła Karta - Niezwykły Dar ustawiają poprzeczkę wysoko. Jestem przekonany, że synergia świata kultury, sztuki, mediów oraz biznesu w tym roku przyczyni się do budowania wiedzy na temat transplantologii jeszcze mocniej niż w poprzednich latach - wskazał prezes Santander Consumer Bank, partnera Biegu, Przemysław Kończal.

Do rywalizacji w nordic walking staną trzyosobowe zespoły, złożone z osoby po przeszczepie, popularnej postaci oraz przedstawiciela jednego z partnerów imprezy. Każdy z uczestników będzie miał do pokonania kilometrową trasę. Start i meta usytuowane będą na głównym placu beskidzkiego kurortu - placu Hoffa.

Tomasz Furtak podał, że udział w wydarzeniu potwierdziło już ok. 50 znanych postaci, m.in. aktorzy - Aleksandra Adamska, Urszula Dębska, Piotr Gawron-Jedlikowski, Jarosław Jakimowicz, Bartosz Obuchowicz, grafik Andrzej Pągowski, dziennikarz sportowy Jerzy Mielewski, sportowcy Agnieszka Rylik, Marcin Konieczny, Cezary Trybański, Artur Siódmiak, artystka kabaretowa Ewa Błachnio i tancerz Tomasz Barański.

- Zaprosiliśmy też wiele autorytetów w dziedzinie transplantologii, w tym krajowego konsultanta prof. Lecha Cierpkę i prof. Piotra Przybyłowskiego z Śląskiego Centrum Chorób Serca. Do Wisły przyjedzie wielu wybitnych specjalistów - poinformował Furtak.

Bieg po Nowe Życie powstał z inicjatywy sportowca Przemysława Salety oraz Beaty Jurkschat, która zajmuje się promocją projektów społeczno-sportowych. Pierwsza edycja Biegu odbyła się w 2011 r. na Kubalonce i w Wiśle. Zawodom patronowała wówczas para prezydencka - Bronisław i Anna Komorowscy. Wówczas na starcie stanęło tylko 14 sztafet.

Marek Szafrański (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum