Wirusy cennym źródłem wiedzy o ludzkiej historii

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2016 16:33

Materiał genetyczny wirusów, pobrany z kości żołnierzy poległych w czasie drugiej wojny światowej, zbadali naukowcy fińscy i brytyjscy. O wynikach badań poinformowali na łamach „Scientific Reports”.

Wirusy cennym źródłem wiedzy o ludzkiej historii
Wirusy cennym źródłem wiedzy o ludzkiej historii. Fot. Archiwum

Po infekcjach wiele wirusów pozostaje w tkankach, a ich DNA można badań nawet dziesiątki lat później. DNA wirusów znaleźć można w wielu narządach. Okazuje się, że jest obecne również w kościach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) i Uniwersytetu w Edynburgu (W. Brytania) po raz pierwszy wyodrębnili materiał genetyczny wirusów ze szkieletów ludzkich sprzed dziesiątków lat. DNA wirusów znaleziono w tkance kostnej żołnierzy poległych w Karelii w czasie drugiej wojny światowej.

- Tkanka ludzka jest jak długoletnie archiwum, które przechowuje odciski palców wirusów napotkanych w ciągu całego życia - opisuje wirusolog, Klaus Hedman z Uniwersytetu w Helsinkach.

Dzięki odkryciu można będzie badać, jakiego rodzaju choroby wirusowe trapiły ludzkość w przeszłości, a także którędy przebiegały ludzkie migracje.

- Na podstawie analizy genetycznej wirusów z dawnych ludzkich tkanek można będzie pogłębić wiedzę, jak wirusy się rozwijają i rozprzestrzeniają - dodaje Klaus. Jego zdaniem daje to nadzieję na lepszą prewencję i zwalczanie chorób wirusowych.

- To będzie fascynujące poznać, jakie wirusy krążyły w średniowiecznej Europie czy w Ameryce Południowej przed przybyciem Europejczyków - dodaje badacz.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum