Wirusy cennym źródłem wiedzy o ludzkiej historii
Materiał genetyczny wirusów, pobrany z kości żołnierzy poległych w czasie drugiej wojny światowej, zbadali naukowcy fińscy i brytyjscy. O wynikach badań poinformowali na łamach „Scientific Reports”.

Po infekcjach wiele wirusów pozostaje w tkankach, a ich DNA można badań nawet dziesiątki lat później. DNA wirusów znaleźć można w wielu narządach. Okazuje się, że jest obecne również w kościach.
Naukowcy z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) i Uniwersytetu w Edynburgu (W. Brytania) po raz pierwszy wyodrębnili materiał genetyczny wirusów ze szkieletów ludzkich sprzed dziesiątków lat. DNA wirusów znaleziono w tkance kostnej żołnierzy poległych w Karelii w czasie drugiej wojny światowej.
- Tkanka ludzka jest jak długoletnie archiwum, które przechowuje odciski palców wirusów napotkanych w ciągu całego życia - opisuje wirusolog, Klaus Hedman z Uniwersytetu w Helsinkach.
Dzięki odkryciu można będzie badać, jakiego rodzaju choroby wirusowe trapiły ludzkość w przeszłości, a także którędy przebiegały ludzkie migracje.
- Na podstawie analizy genetycznej wirusów z dawnych ludzkich tkanek można będzie pogłębić wiedzę, jak wirusy się rozwijają i rozprzestrzeniają - dodaje Klaus. Jego zdaniem daje to nadzieję na lepszą prewencję i zwalczanie chorób wirusowych.
- To będzie fascynujące poznać, jakie wirusy krążyły w średniowiecznej Europie czy w Ameryce Południowej przed przybyciem Europejczyków - dodaje badacz.
Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOBACZ KOMENTARZE (0)