Wirus Ebola problemem dla przemysłu czekoladowego?

Autor: Aneta Oksiuta, Krzysztof Strzępka - PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2014 13:55

Branża czekoladowa obawia się, że wirus Ebola dotrze do Wybrzeża Kości Słoniowej - największego producenta kakao na świecie. Mogłoby to oznaczać nawet dwukrotny wzrost cen tego produktu i znaczące podwyżki cen czekolady.

Wirus Ebola problemem dla przemysłu czekoladowego?

Jak wskazują eksperci, sytuacja w Afryce Zachodniej już jest odczuwalna na rynku towarów, rosną bowiem ceny kakao. Z danych Międzynarodowej Organizacji Kakao, wynika, że od stycznia br. ceny wzrosły o 400 dolarów za tonę i są obecnie najwyższe od trzech lat. Zdaniem analityków, cena ta może jeszcze pójść w górę, jeśli Ebola dotrze do Wybrzeża Kości Słoniowej.

- Jeśli dojdzie do wybuchu epidemii na Wybrzeżu Kości Słoniowej, będziemy mogli obserwować dwukrotny wyrost cen - mówi cytowany przez Financial Times Edward George, szef działu badań w panafrykańskim banku Ecobank.

Epidemia gorączki krwotocznej Ebola trwa w Afryce Zachodniej, ale rozprzestrzenia się na inne kraje. Wirus jest obecny m.in. w Sierra Leone, Liberii i Gwinei - te dwa kraje sąsiadują z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Chociaż Ebola nie została jeszcze wykryta w tym kraju, to rynek mocno zaniepokoił się możliwością dotarcia tam wirusa. Strach z kolei winduje ceny kakao.

Niektórzy obawiają się również, że gdyby Ebola zaczęła występować na Wybrzeży Kości Słoniowej, wówczas mogłaby się przedostać do Ghany, która jest drugim światowym eksporterem ziaren kakaowca.

Gwinea, Liberia i Sierra Leone produkują rocznie ok. 21 tys. ton kakao, a Wybrzeże Kości Słoniowej prawie 1,6 mln ton. Kakaowe żniwa na Wybrzeżu Kości Słoniowej rozpoczynają się zwykle w połowie października i trwają do marca.

Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 5 października wirus Ebola spowodował śmierć 3 879 spośród ponad 8 tys. zakażonych w Afryce Zachodniej i nie ma dowodów, że epidemia została opanowana.

Ebola, którą wykryto w 1976 roku, szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią i płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum