Wieże antysmogowe - ta technologia niewiele zmieni

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2018 10:48

W Holandii powstało urządzenie oczyszczające powietrze, która trafiło do Krakowa. Podobne może stanąć Warszawie. Aktywiści Warszawskiego Alarmu Smogowego (WAS) zwracają uwagę, że urządzenie jest drogie i ma ograniczoną skuteczność.

Nowa technologia pozwala na oczyszcznie powietrza w promieniu kilkunastu metrów od urządzenia. Fot. Flickr/oatsy40 (CC BY 2.0)

Maszyna antysmogowa - Smog Free Tower o wysokości 7-metrów, to instalacja holenderskiego designera Daana Roosegaarde, która pozwala filtrować 30 tys. m sześć. powietrza na godzinę i zużywa mniej prądu niż domowy bojler. Jej koszt to ok. 300 tys. zł. Urządzenie w ubiegłym tygodniu stanęło w krakowskim parku Jordana.

Wieża wykorzystuje technologię jonizacji, dzięki czemu zasysa szkodliwe pyły, po czym wypuszcza czyste powietrze. Oznacza to, że w promieniu kilkunastu metrów od maszyny można zaciągnąć się świeżym powietrzem.

Aktywiści antysmogowi twierdzą, że aby technologia okazała się skuteczna np. tylko w Ogrodzie Saskim w Warszawie,to  trzeba by takich wież wstawić do parku ponad 100. Pytają: ile za takie pieniądze można by wymienić pieców ? Ile budynków podłączyć do ciepła sieciowego?

Propozycję ustawienia 14 wież antysmogowych zgłoszono w Warszawie ramach budżetu obywatelskiego. 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum