Wietnam: 15 puszek piwa uratowało życie pacjenta

Autor: rp.pl/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2019 15:01

48-letni Nguyen Van Nhat trafił do szpitala w północnym Wietnamie z ostrymi objawami zatrucia alkoholowego, po spożyciu dużej ilości alkoholu dzień wcześniej. Był nieprzytomny, a stan, w którym się znajdował, zagrażał jego życiu.

Wietnam: 15 puszek piwa uratowało życie pacjenta
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Lekarze zbadali krew pacjenta i stwierdzili, że zawartość alkoholu metylowego (to alkohol przemysłowy, który jest silną trucizną) w jego krwi jest bardzo wysoka - 1119 razy wyższa od dopuszczalnej.

Pacjentowi natychmiast podano trzy puszki piwa, aby spowolnić tempo przetwarzania metanolu przez jego wątrobę - tłumaczył Le Van Lam, dyrektor ostrego dyżuru w szpitalu w prowincji Quang Tri, do której trafił pacjent.

Łącznie lekarze podali pacjentowi 15 puszek piwa (jedną puszkę na godzinę) zanim osiągnął on stan, w którym mógł zostać wypisany ze szpitala.

Zdaniem dyrektora szpitala używanie piwa w celu ratowania osób doznających poważnego zatrucia metanolem nie jest niespotykane w świecie medycznym. Dyrektor podkreślił, że ludzka wątroba w pierwszej kolejności rozkłada etanol. Dlatego podanie piwa, zawierającego alkohol etylowy, pacjentowi zatrutemu metanolem, powstrzymuje wątrobę od rozkładu trującego metanolu i daje lekarzom czas na oczyszczenie organizmu z trucizny.

Tran Van Thanh, dyrektor regionalnego departamentu zdrowia, zapowiedział, że jego departament przyjrzy się tej metodzie leczenia sprawdzając, czy jest ona zgodna z ogólną praktyką medyczną.

Czytaj: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum