Wielkopolskie: pomogły rodzącej przez telefon

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2011 17:27

Dwie dyspozytorki Zintegrowanego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej oraz Pogotowia Ratunkowego w Kole (woj. wielkopolskie) "odebrały" poród, instruując rodzącą przez telefon. Za udaną akcję podziękował im w piątek (13 maja) wojewoda Piotr Florek.

Wielkopolskie: pomogły rodzącej przez telefon

Jak poinformował rzecznik kolskiej PSP Krzysztof Żurawik, pod koniec marca dyspozytorki Bożena Sochacka i Agnieszka Sarniak odebrały telefon z od 25-letniej kobiety, u której rozpoczął się poród i prosiła o pomoc. W tym czasie karetka pogotowia transportowała chorego do szpitala i nie mogła zostać wysłana do rodzącej.

W tej sytuacji, dyspozytorki zaczęły instruować kobietę, m.in. doradziły jej jak należy odciąć pępowinę i pobudzić oddychanie noworodka.

- Dziecko nie płakało, to był najgorszy moment. Wzruszyłam się, gdy usłyszałam jego głos, łzy poleciały nam z oczu - mówiła Sochacka. Pogotowie dotarło do domu kobiety już po urodzeniu dziewczynki.

W ZSK w Kole dyżury pełnią w jednym miejscu dyspozytorzy ratownictwa medycznego i straży pożarnej. Wojewoda dziękując dyspozytorkom podkreślił rangę i znaczenie ZSK oraz doświadczenie pełniących w nim dyżury funkcjonariuszy.

W imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, wojewoda wręczył też nagrodę i podziękował Jackowi Wiśniewskiemu za sprawne dowodzenie akcją gaszenia pożaru poddasza nad oddziałem dziecięcym miejscowego szpitala, do którego doszło pod koniec marca. Dzięki sprawnej akcji ratowniczej uratowano wtedy pacjentów i obiekt.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum