Wielka Brytania znosi prawie wszystkie obostrzenia od przyszłego tygodnia

Autor: KG • Źródło: Rynek Zdrowia13 lipca 2021 07:50

19 lipca Anglia przejdzie do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich restrykcji, ale rząd będzie zachęcał do noszenia maseczek i stosowania certyfikatów covidowych w niektórych sytuacjach.

Wielka Brytania znosi prawie wszystkie obostrzenia od 19 lipca/Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • W dalszej części lata liczba zakażeń koronawirusem może dojść do 100 tys. dziennie, ale według brytyjskiego ministra zdrowia Sajid Javida - nie przełoży się to na nadmierną presję na ochronę zdrowia
  • Zdaniem Sajid Javida teraz jest dobry moment, żeby powrócić do ''normalnego życia''
  • Minister zdrowia dodał, że po zniesieniu obowiązku zasłaniania twarzy nadal zalecane będzie noszenie maseczek w zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych, w tym w transporcie publicznym

Przemawiając w Izbie Gmin w poniedziałek (12 lipca) brytyjski minister zdrowia Sajid Javid powiedział, że w dalszej części lata liczba zakażeń może dojść do 100 tys. dziennie, ale nie uważa, by powstała w ten sposób nadmierna presja na służbę zdrowia, bo jak stwierdził, "szczepienia stworzyły mur ochronny, który oznacza, że możemy wytrzymać letnią falę".

Wielka Brytania znosi prawie wszystkie obostrzenia od 19 lipca

Podkreślił również, że teraz jest właściwy czas, by powrócić do jak najbardziej normalnego życia.

- Tym, którzy pytają, dlaczego podjąć ten krok teraz, mówię: ''jeśli nie teraz, to kiedy?" - powiedział, wyjaśniając, że dalsze przesuwanie tego momentu w kierunku zimy będzie dawało wirusowi przewagę.

- Nigdy nie będzie idealnego czasu na podjęcie tego kroku, ponieważ po prostu nie możemy wyeliminować tego wirusa - czy nam się to podoba, czy nie, koronawirus nie odejdzie - wskazał.

Jakie obostrzenia zostaną zniesione?

Przejście do ostatniego etapu oznacza, że od 19 lipca w Anglii zniesiony będzie:

  • wymóg zasłaniania twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych,
  • utrzymywania dystansu co najmniej 1 metra,
  • nie będzie też żadnych ograniczeń co do liczby osób, które mogą się spotykać czy brać udział w wydarzeniach masowych,
  • wszystkie sektory, które do tej pory pozostawały zamknięte, w tym kluby nocne, będą mogły wznowić działalność
  • przestanie też obowiązywać zalecenie pracy z domu, jeśli jest ona możliwa.

Javid powiedział jednak, że po zniesieniu obowiązku zasłaniania twarzy nadal zalecane będzie noszenie maseczek w zatłoczonych pomieszczeniach zamkniętych, w tym w transporcie publicznym, a przedsiębiorstwa i organizatorzy imprez masowych będą zachęcani do stosowania tzw. certyfikatów covidowych, czyli wymagania od uczestników dowodu, że zostali w pełni zaszczepieni, mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowieli po Covid-19.

Zniesienie restrykcji przesunięto o cztery tygodnie

Zachęta dla organizatorów dużych imprez do korzystania z certyfikatów oznacza zmianę w podejściu rządu. Jeszcze niedawno premier Boris Johnson mówił, że po przejściu do ostatniego etapu "nie będzie wymagany certyfikat covidowy jako warunek wstępu do jakiegokolwiek obiektu lub na imprezę", chociaż dodawał, że firmy i organizatorzy mogliby korzystać certyfikatów za pośrednictwem aplikacji publicznej służby zdrowia.

Anglia miała przejść do czwartego etapu znoszenia restrykcji 21 czerwca, ale przed tą datą Johnson ogłosił przesunięcie terminu o cztery tygodnie z powodu gwałtownego wzrostu liczby zakażeń wariantem Delta.

Brytyjski premier: pandemia się nie skończyła

W poniedziałek (12 lipca) na Downing Street Johnson potwierdził, że 19 lipca zniesione zostaną w Anglii niemal wszystkie prawne restrykcje związane z koronawirusem, ale podkreślił, że jest "absolutnie konieczne, abyśmy postępowali teraz z ostrożnością".

- Nie mogę tego powiedzieć bardziej potężnie i dobitnie: ta pandemia się nie skończyła - mówił Johnson i dodał, że od przyszłego poniedziałku "nie możemy po prostu natychmiast powrócić do życia, jakie było przed Covid", gdyż potrzeba zachować "stałą czujność i myśleć o innych, jak również o sobie".

Powtórzył to, co kilka godzin wcześniej mówił w Izbie Gmin minister zdrowia Sajid Javid, że mimo zniesienia prawnego wymogu zakrywania twarzy, rząd będzie zalecał noszenie maseczek w zatłoczonych zamkniętych przestrzeniach publicznych, np. w transporcie publicznym, a także zachęcał organizatorów imprez masowych do stosowania certyfikatów covidowych.

Johnson podkreślił, że lato jest najlepszym momentem na zniesienie restrykcji i wyraził nadzieję, że będzie to nieodwracalne, ale nie wykluczył ich przywrócenia, jeśli sytuacja z jakichś powodów się pogorszy znacząco. "Jeśli będziemy widzieć bardzo wyjątkowe okoliczności, pojawienie się nowego wariantu, którego nie braliśmy pod uwagę, którego nie przewidywaliśmy, który naprawdę spowoduje realny problem, to oczywiście nie możemy niczego wykluczyć" - wyjaśnił.

Rząd zapowiedział, że we wrześniu dokonany zostanie przegląd sytuacji, aby ocenić przygotowanie kraju na jesień i zimę.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum