Wielka Brytania zaniepokojona indyjskim wariantem koronawirusa

Autorzy: PAP; oprac. KG • Źródło: PAP13 maja 2021 15:50

Premier Wielkiej Brytanii podał, że rząd jest zaniepokojony rosnącą w kraju liczbą zakażeń indyjską mutacją wirusa. Nie wyklucza żadnych działań w związku z tymi infekcjami.

Wielka Brytania zaniepokojona indyjskim wariantem koronawirusa
Na 21 czerwca zaplanowane jest całkowite zniesienie restrykcji w Wielkiej Brytanii. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • Pod koniec kwietnia w czterech jednostkach samorządu terytorialnego w Anglii indyjski wariant odpowiadał za ponad połowę nowych zakażeń
  • Najpoważniejsza sytuacja jest w Bolton oraz w Blackburn i Darwen w północno-zachodniej Anglii
  • W skali całego kraju indyjski wariant odpowiadał pod koniec kwietnia za 6 proc. wszystkich zakażeń

- W tej chwili jest bardzo szeroki zakres opinii naukowych na temat tego, co może się wydarzyć. Chcemy się upewnić, że podejmujemy teraz wszystkie roztropne, ostrożne kroki, które możemy podjąć, więc dziś odbywają się spotkania, aby dokładnie rozważyć, co musimy zrobić - powiedział w czwartek (13 maja) premier Boris Johnson podczas wizyty w hrabstwie Durham w północno-wschodniej Anglii.

Będzie powrót lokalnych restrykcji?

Zapytany, czy możliwe są lokalne restrykcje, brytyjski premier odparł, że istnieje szereg rzeczy, które rząd może zrobić, w tym masowe testowanie na tych obszarach, i niczego nie wyklucza.

- W tej chwili nie widzę niczego, co by odwodziło mnie od myśli, że będziemy w stanie wszędzie pójść naprzód w poniedziałek, a później 21 czerwca, ale mogą być rzeczy, które będziemy musieli zrobić lokalnie i nie zawahamy się tego zrobić, jeśli takie będą rady, które otrzymamy - podkreślił Johnson.

Na 21 czerwca - całkowite zniesienie restrykcji

Na poniedziałek (17 maja) zaplanowany jest trzeci z czterech etapów wychodzenia z lockdownu w Anglii - m.in. mieszkańcy będą mogli spotykać się na świeżym powietrzu w grupach do 30 osób, a w pomieszczeniach zamkniętych w grupach do sześciu osób oraz możliwa będzie obsługa klientów wewnątrz pubów, barów i restauracji. Zaś 21 czerwca mają być całkowicie zniesione restrykcje wprowadzone z powodu epidemii.

W czwartek (13 maja) odbywa się nadzwyczajne posiedzenie SAGE, naukowej grupy doradczej ds. sytuacji kryzysowych poświęcone indyjskiemu wariantowi koronawirusa. Kilkoro jej członków wypowiadając się w środę i w czwartek w mediach wskazało, że nie wiadomo, czy jeśli liczba zakażeń indyjskim wariantem będzie rosła, to plany znoszenia restrykcji będą mogły być zrealizowane.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum