Wielka Brytania: wysokie obcasy niezdrowe, ale bardzo atrakcyjne

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2017 12:17

Chodzenie w obuwiu na wysokich obcasach jest z wielu powodów niezdrowe, ale ze względów kulturowych bardzo atrakcyjne, dlatego nie można zmuszać kobiet do ich używania, ale odgórnie nie można też niczego zakazywać - twierdzą specjaliści University of Aberdeen.

Wielka Brytania: wysokie obcasy niezdrowe, ale bardzo atrakcyjne
W obuwiu na wysokim obcasie przednia część stopy musi trzymać trzy czwarte masy całego ciała. Fot. Fotolia

BBC News informuje, że brytyjscy specjaliści wypowiedzieli się na ten temat po tym jak do rządu Wielkiej Brytanii wpłynęła podpisana przez ponad 7 tys. kobiet petycja, w której domagały się one, żeby zakazać pracodawcom zmuszania kobiet do noszenia w czasie pracy obuwia na wysokich obcasach.

Inicjatorką petycji jest 27-letnia Nicola Thorp, która została tymczasowo zatrudniona w londyńskim oddziale PwC na stanowisku recepcjonistki. Już pierwszego dnia w pracy została odesłana do domu, ponieważ przyszła w płaskim obuwiu. - Miałam pracować na wysokich obcasach przez 9 godzin oprowadzając klientów na spotkania. Powiedziałam, że w takim obuwiu nie jestem w stanie temu podołać - wyjaśniała Thorp.

Rząd brytyjski odrzucił petycję argumentując, że nie należy kobiet zmuszać do noszenie butów na wysokich obcasach, ale nie można również zakazywać pracodawcom tego, żeby miały tego rodzaju oczekiwania wobec zatrudnianych pracownic.

Dr Max Barnish z University of Aberdeen przyznaje, że noszenie przez kobiety obuwia na wysokich obcasach nie jest korzystne dla zdrowia i powinny one zdawać sobie z tego sprawę. Powoduje ono ból, obrzęki, a nawet urazy stopy.

Wynika to z tego, że w obuwiu na wysokim obcasie przednia część stopy musi trzymać trzy czwarte masy całego ciała. Zmianie ulega również ustawienie poszczególnych kości, ścięgien i więzadeł. Z czasem dochodzi do powstania haluksa, czyli wykoślawienie i deformacji palucha, co może powodować bóle nawet podczas używania płaskiego obuwia.

Dr Barnish przyznaje jednak, że kobiety używające obuwia na wysokich obcasach postrzegane są jako bardziej atrakcyjne.

- Nie sugerujemy, co należy robić, czy używać obuwie na wysokich obcasach, chcemy tylko przekazać, jakie są związane z tym zagrożenia zdrowotne i ewentualne korzyści społeczne - twierdzi współautorka opracowania dr Heather Morgan z University of Aberdeen.

Czytaj: www.naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum