Wielka Brytania: personel służby zdrowia nie może modlić się za zdrowie pacjenta

Autor: Daily Telegraph/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2009 09:06

Postępowaniem dyscyplinarnym brytyjska służba zdrowia zagroziła personelowi medycznemu, który będzie modlił się za zdrowie pacjentów. Takie zachowanie może bowiem urazić... innowierców i ateistów.

Sprawą karania personelu medycznego za wsparcie chorego modlitwą zainteresowała dziennik Daily Telegrach, który dotarł do nowych rozporządzeń.  

"Wyznawcy religii mają za zadanie nauczać i nawracać innych ludzi. W pracy tego typu postawa może spowodować wiele problemów. Ateiści i wyznawcy innych religii mogą się czuć nękani i zastraszani. Aby uniknąć nieporozumień i skarg (...) personel powinien wiedzieć, że takie zachowanie może być potraktowane jako nękanie i skutkować postępowaniem dyscyplinarnym" – czytamy w wytycznych.

Brytyjska służba zdrowia wyznaczyła takie wytyczne z powodu incydentu, który miał miejsce w hrabstwie Somerset. Jedna z przebywających w szpitalu pacjentek złożyła skargę na 45-letnią pielęgniarkę Caroline Patrie, która przejęta stanem zdrowia chorej kobiety powiedziała, że się za nią pomodli. Władze szpitala udzieliły nagany kobiecie i przestrzegły przed powtórzeniem się takiej sytuacji.

Zdaniem Brytyjskiego Towarzystwa Medycznego istnieje różnica pomiędzy udzielaniem wsparcia duchowego a nawracaniem pacjentów na siłę.

– Zaoferowanie modlitwy jest miłym gestem. Większość pacjentów tak to odbiera. To jest mniej więcej tak obraźliwe, jak zaproponowanie komuś pigułki na sen. Możesz zawsze odpowiedzieć: „Dzięki, ale modlitwa nie jest czymś z mojej bajki – powiedział Daily Telegraph, Joyce Robins z organizacji walczącej o prawa pacjentów Patient Concern.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum