Wielka Brytania: od poniedziałku zakaz spotykania się w grupach większych niż 6 osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 września 2020 09:22

Od najbliższego poniedziałku w Anglii zakazane będzie spotykanie się w grupach liczących więcej niż sześć osób, zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni - poinformował w nocy ze wtorku na środę brytyjski rząd.

Wielka Brytania: od poniedziałku zakaz spotykania się w grupach większych niż 6 osób
Pełna lista wyjątków ma zostać opublikowana przed wejściem w życie zakazu Fot. Shutterstock

Zakaz będzie dotyczył spotkań w prywatnych domach, miejscach takich jak bary czy restauracje, a także parki, czy inne otwarte publiczne przestrzenie. Wyłączone z niego będą gospodarstwa domowe liczące więcej niż sześć osób, szkoły, miejsca pracy, odbywające się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wesela i pogrzeby oraz zorganizowane rozgrywki sportowe.

Pełna lista wyjątków ma zostać opublikowana przed wejściem w życie zakazu.

Za jego złamanie będzie grozić kara w wysokości 100 funtów, która będzie podwajana wraz z każdym kolejnym przewinieniem aż do kwoty 3200 funtów. Zakaz dotyczy tylko Anglii, bo kwestie ochrony zdrowia w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej pozostają w kompetencjach tamtejszych rządów i to one ustalają ograniczenia.

Do tej pory w Anglii niezgodne z prawem były zgromadzenia liczące więcej niż 30 osób. Na zaostrzenie przepisów rząd zdecydował się po trzech kolejnych dniach z dużym wzrostem nowych zakażeń koronawirusem. W niedzielę i poniedziałek wykryto ich prawie po 3000, co było wzrostem o ok. 1150 w stosunku do bilansu z soboty, który i tak był już jednym z najwyższych w ostatnich kilkunastu tygodniach. We wtorek bilans wyniósł 2460.

Szczegóły dotyczące nowych zasad przedstawi premier Boris Johnson podczas środowej konferencji prasowej na Downing Street.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum