Wielka Brytania: najwięcej nowych zakażeń od dwóch miesięcy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 sierpnia 2020 21:29

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano 11 zgonów z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 1441, co jest największym dobowym wzrostem od 14 czerwca - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Wielka Brytania: najwięcej nowych zakażeń od dwóch miesięcy
Łączna liczba wykrytych zakażeń to 316 367, co stanowi 12. najwyższy wynik na świecie Fot. Shutterstock

Podany bilans zgonów obejmuje wszystkie te, które zarejestrowano w ciągu 24 godzin między 17:00 w środę a 17:00 w czwartek i w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa, zaś bilans zakażeń dotyczy 24 godzin między 9:00 w czwartek a 9:00 w piątek.

Jednocześnie uzupełniono bilans z poprzedniej doby, którego w czwartek nie przedstawiono z przyczyn technicznych - pomiędzy 17:00 we wtorek a 17:00 w środę zarejestrowano 18 zgonów, a pomiędzy 9:00 w środę a 9:00 wykryto 1129 nowych zakażeń koronawirusem.

W środę wieczorem brytyjski rząd zmienił metodologię klasyfikowania zgonów z powodu Covid-19 w Anglii i obecnie w statystykach uwzględniane są - podobnie jak w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej - tylko te, które nastąpiły w ciągu 28 dni od przeprowadzenia testu potwierdzającego obecność koronawirusa. Wskutek tego liczba zgonów spadła o 5377.

Uwzględniając tę zmianę oraz dane przedstawione w piątek, bilans ofiar śmiertelnych wynosi obecnie 41 358, co jest piątą najwyższą liczbą na świecie - po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Meksyku i Indiach, zaś łączna liczba wykrytych zakażeń to 316 367, co stanowi 12. najwyższy wynik na świecie.

Niepokojącym zjawiskiem jest ponownie rosnąca liczba zakażeń, bo nie dość, że ta podana w piątek jest najwyższą od dwóch miesięcy, to jeszcze jest to piąty przypadek w ciągu ostatnich sześciu dni, że była wyższa niż tysiąc. Poprzednio ten poziom przekroczony został 26 czerwca, zaś w połowie lipca średnia dobowa liczba zakażeń z siedmiu kolejnych dni spadła do ok. 600.

W szczególności zwraca uwagę fakt, że w Irlandii Północnej, która do tej pory najlepiej radziła sobie z epidemią, wykryto aż 74 nowe zakażenia, co jest największą dobową liczbą od 3 maja.

Wcześniej w piątek podano, że współczynnik R, mierzący tempo transmisji wirusa, nadal jest w Wielkiej Brytanii na poziomie między 0,8 a 1,0. Jeśli jego wartość jest niższa niż 1 epidemia się cofa, jeśli wyższa - rozprzestrzenia się.

Rząd poinformował również, że lokalne restrykcje, które w związku z rosnącą liczbą zakażeń wprowadzono w 19 miastach miejscowościach północno-zachodniej Anglii oraz w Leicester w środkowej Anglii, pozostaną w mocy co najmniej przez kolejny tydzień.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński - PAP

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum