Wielka Brytania: minister zdrowia wycofał się z walki o schedę po premier May

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 czerwca 2019 20:25

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock wycofał się w piątek (14 czerwca) z wyścigu o objęcie stanowiska lidera Partii Konserwatywnej po ustępującej premier Theresie May. Polityk zajął szóste miejsce w pierwszej turze głosowania, uzyskując poparcie 20 z 313 posłów partii.

Wielka Brytania: minister zdrowia wycofał się z walki o schedę po premier May
Minister zdrowia zajął szóste miejsce w pierwszej turze głosowania, uzyskując poparcie 20 z 313 posłów partii. Fot. PTWP

Hancock zapowiedział, że będzie "szukał najlepszego sposobu, by dbać o wartości, o które walczył", m.in. przedsiębiorczość, "wolne, aspiracyjne społeczeństwo" i "optymistyczną wiarę w wartość każdego człowieka".

- Ubiegałem się (o stanowisko) jako kandydat na przyszłość, ale - co zrozumiałe - partia szuka kandydata, który odpowiada wyjątkowym okolicznościom, z którymi się mierzymy tu i teraz - dodał.

Drugie głosowanie w sprawie nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej zaplanowane jest na wtorek 18 czerwca, a kandydaci będą musieli uzyskać poparcie co najmniej 33 deputowanych, aby przejść do kolejnej rundy.

Media spekulowały, że Hancock prawdopodobnie publicznie poprze jednego z kandydatów uważanych za umiarkowanych - np. ministra spraw wewnętrznych Sajida Javida lub szefa MSZ Jeremy'ego Hunta - którzy mieliby realne szanse w starciu z faworytem ekspertów i bukmacherów, byłym ministrem spraw zagranicznych i byłym burmistrzem Londynu Borisem Johnsonem.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum