Wielka Brytania: lista procedur medycznych, których zalecanie nie ma sensu

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2016 17:37

Brytyjska organizacja lekarzy Academy of Medical Royal Colleges opublikowała listę najczęściej ordynowanych, ale całkowicie zbędnych terapii. Nie przynoszą żadnych korzyści, w najlepszym wypadku są tylko stratą czasu i wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

FOT. Fotolia; zdjęcie ilustracyjne

Academy of Medical Royal Colleges, reprezentująca 22 brytyjskie uczelnie, opublikowała niedawno wykaz takich 40 procedur medycznych. Akcja jest częścią kampanii pod hasłem „Wybieraj mądrze”, która ma na celu pomóc zarówno pacjentom, jak i lekarzom w podejmowaniu racjonalnych decyzji - informuje Gazeta Wyborcza.

Oto niektóre zbędne procedury i terapie z tej listy:
• Nie mają najmniejszego sensu tzw. terapie kaskowe czy poduszkowe - używanie specjalnych poduszek i kasków dla niemowląt, które mają spłaszczoną czaszkę. Do czasu, kiedy niemowlę osiągnie wiek pięciu lat, problem znika sam, niezależnie od tego, czy się go leczy, czy nie.

• Kobiety po 45. roku życia nie potrzebują określenia poziomu hormonów we krwi, by stwierdzić, czy weszły już w okres menopauzy, jeśli wskazują na to oczywiste objawy - nieregularne, rzadkie miesiączki, uderzenia gorąca, potliwość.

• Stosowanie inhalatorów w terapii zapalenia oskrzelików u dzieci jest zbędne; jeśli choroba ma podłoże wirusowe, najlepiej i najszybciej znika sama, nieleczona. Nie ma powodów, by podawać dzieciom środki rozszerzające kanaliki w oskrzelach - salbutomol czy steroidy.

Leki te są natomiast skuteczne i polecane w leczeniu astmy, podczas której występuje skurcz dróg oddechowych. Przy zapaleniu oskrzeli problem jest inny - tam drogi oddechowe podrażnione przez wirusa zablokowane są nadmierną ilością śluzu.

Więcej:www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum