Wielka Brytania: kandydatura Johnsona na premiera z poparciem ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2019 14:39

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock poparł w poniedziałek (17 czerwca) byłego szefa dyplomacji i byłego burmistrza Londynu Borisa Johnsona jako kandydata do objęcia stanowiska lidera rządzącej Partii Konserwatywnej i zastąpienia premier Theresy May na Downing Street.

Wielka Brytania: kandydatura Johnsona na premiera z poparciem ministra zdrowia
Brytyjski minister zdrowia poparł kandydaturę Borisa Johnsona na stanowisko premiera Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W pierwszej rundzie głosowania w ramach wyborów następcy szefowej rządu Hancock uzyskał w ubiegłym tygodniu 20 głosów i zakwalifikował się do dalszej walki o stanowisko, ale wycofał się z niej w piątek rano, uznając, że nie ma szans na zwycięstwo.

W poniedziałek w dzienniku "The Times" szef resortu zdrowia publicznie poparł Johnsona, oceniając, że "niemal na pewno" zostanie on następnym premierem Wielkiej Brytanii.

Jak podkreślił Hancock, widzi on swoją rolę w przyszłym rządzie byłego szefa MSZ jako "głosu umiaru" i zapowiedział, że będzie domagał się zrealizowania zapowiedzi o rządzeniu w stylu jednoczącym naród, a także wspierania przedsiębiorców, którzy są tradycyjnym elektoratem Partii Konserwatywnej.

Drugie głosowanie w sprawie nowego przewodniczącego Partii Konserwatywnej zaplanowane jest na wtorek, a kandydaci, aby przejść do kolejnej rundy, będą musieli uzyskać poparcie co najmniej 33 deputowanych.

W kolejnych rundach - 19 i 20 czerwca - deputowani będą oddawali głosy i za każdym razem odpadać będzie osoba z najmniejszym poparciem, aż do momentu wyłonienia finałowej dwójki kandydatów.

O tym, który z nich zwycięży, zdecyduje głosowanie wśród wszystkich 160 tys. członków ugrupowania, poprzedzone serią spotkań wyborczych i kolejnych debat telewizyjnych.

W kwestii brexitu brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty, co skłoniło May do dymisji. Do czasu wyłonienia jej następcy May pozostanie na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania powinna opuścić UE najpóźniej 31 października br.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum