Wielka Brytania: gwałtowny wzrost zakażeń. Minister zdrowia szacuje, że podskoczy do 100 tys. dziennie

Autor: oprac. IB • Źródło: PAP06 lipca 2021 13:40

Liczba nowych zakażeń koronawirusem może osiągnąć, po zniesieniu obostrzeń, nawet sto tysięcy dziennie, ale to nie te dane są dla nas najważniejsze - mówi minister zdrowia Wielkiej Brytanii.

W czwartym etapie wychodzenia z lockdownu w Anglii zniesione będą niemal wszystkie restrykcje. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP
  • Premier Boris Johnson ogłosił, że w czwartym etapie wychodzenia z lockdownu w Anglii (19 lipca) zniesione będą niemal wszystkie restrykcje
  • W miarę jak będziemy rozluźniać obostrzenia spodziewamy się, że liczba nowych zakażeń znacznie wzrośnie i może sięgnąć nawet 100 tys. przypadków na dobę - mówi brytyjski minister zdrowia
  • Tym, co liczy się najbardziej jest liczba hospitalizacji i zgonów, a właśnie ten związek (między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami) został poważnie osłabiony - dodał

Sajid Javid podkreślił, że "nie możemy żyć w świecie, w którym myślimy tylko o Covid", bo są też inne wyzwania związane z ochroną zdrowia.

W poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson ogłosił, że w czwartym etapie wychodzenia z lockdownu w Anglii zniesione będą niemal wszystkie restrykcje, włącznie z nakazem zasłaniania twarzy w zamkniętych przestrzeniach publicznych i nakazem zachowywania dystansu. Czwarty etap planowany jest na 19 lipca.

Gdy znikną obostrzenia, zacznie rosnąć liczba zakażeń

- Zanim do niego dotrzemy, możemy się spodziewać, że liczba przypadków będzie co najmniej dwukrotnie większa niż teraz, czyli około 50 tys. nowych przypadków dziennie. W miarę jak będziemy rozluźniać (restrykcje) i wchodzić w lato, spodziewamy się, że ich liczba znacznie wzrośnie i może sięgnąć nawet 100 tys. przypadków - stwierdził brytyjski minister zdrowia w rozmowie z BBC Radio 4.

- Ale tym, co liczy się bardziej niż cokolwiek innego, jest liczba hospitalizacji i zgonów, a właśnie ten związek (między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami) został poważnie osłabiony - dodał Javid.

Nie tylko Covid-19. Są też inne problemy zdrowotne. To one muszą stać się priorytetem

Z kolei w rozmowie ze stacją Sky News podkreślił, że pandemia koronawirusa nie powinna przysłaniać innych problemów zdrowotnych, zwłaszcza w sytuacji, gdy szczepionki skutecznie zapobiegają zakażeniom.

- Nie możemy żyć w świecie, w którym jedyną rzeczą, o której myślimy, jest Covid, a nie wszystkie inne problemy zdrowotne, nie nasze problemy gospodarcze czy wyzwania związane z edukacją. Musimy korzystać ze szczepionki, która na szczęście działa - mówił.

Jak dodał, liczba problemów zdrowotnych, które się nagromadziły w czasie pandemii, jest szokująca. - Około 7 mln ludzi nie zgłosiło się w czasie pandemii po pomoc do NHS (publicznej służby zdrowia) w sprawie swoich problemów zdrowotnych. Teraz wystarczy pomyśleć o wszystkich problemach zdrowotnych, które się nagromadziły. Musimy traktować to również jako priorytet - nie może chodzić tylko o Covid - wyjaśnił.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum