Wielka Brytania: dzieci są coraz słabsze fizycznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2011 17:55

Dzieciom sprawia sporą trudność wykonanie fizycznych ćwiczeń, które przychodziły łatwo pokoleniu ich ojców i dziadków, a nawet ich rówieśnikom jeszcze 10 lat temu.

Wielka Brytania: dzieci są coraz słabsze fizycznie
Skutkiem popularności komputera mogą być pokolenia słabeuszy. Dzieci zamiast uczestniczyć w zajęciach ruchowych, wymagających wysiłku, przesiadują przed monitorem komputera - wynika z badań Uniwersytetu Essex opublikowanych w „Acta Paediatrica”.

Na podstawie porównawczych badań 315 dziesięciolatków w 2008 r. i ich 309 rówieśników z 1998 r., naukowcy ustalili, że w 2008 r. badani mogli wykonać o 30 proc. mniej przysiadów niż 10 lat wcześniej. Podczas gdy w 1998 r. tylko co dwudziesty 10-latek nie mógł wykonać zwisu na drążku, w 2008 r. był to już co dziesiąty.

Rzadsze angażowanie się w tradycyjne zabawy, jak np. wspinanie po drzewach czy podciąganie na linie na lekcjach WF-u, odbija się niekorzystnie na sile mięśni. Jak ustalili naukowcy, siła w ramionach u współczesnych dzieci osłabła o 26 proc., zaś uścisk w dłoni o 7 proc.

- Badania potwierdzają to, co widać gołym okiem: dzieci są mniej sprawne fizycznie i prowadzą mniej ruchliwy tryb życia. Nawet jeśli wskaźnik masy ciała nie zmienił się zasadniczo w ostatnich 10 latach, to zmieniła się budowa ciała. Tkanki tłuszczowej jest więcej, a mięśni mniej - wskazał dr Gavin Sandercock z uniwersytetu w Essex.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum